Հայաստանը ներմուծում է էներգիայի պահպանման լիցենզիաներ
Հայաստանում պատրաստվում են էներգետիկայում լիցենզիաների նոր կատեգորիա գործարկել՝ էլեկտրաէներգիայի կուտակմամբ զբաղվող ընկերությունների համար։ Այս մասին հայտարարել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։ Նորամուծությունը կդառնա էներգետիկ շուկայի բարեփոխման մաս և թույլ կտա պաշտոնապես կարգավորել խոշոր կուտակային համակարգերի գործունեությունը:
Լիցենզիաների տրամադրմամբ կզբաղվի Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը։ Թույլտվություն ստացած ընկերությունները հնարավորություն կունենան էլեկտրաէներգիա կուտակել որոշակի տարածքներում, ինչպես նաև գնել և վաճառել այն մեծածախ շուկայում՝ գործող կանոններով:
Ընդ որում, պահանջները չեն վերաբերի փոքր կայանքներին. 1 ՄՎտ հզորությամբ կայաններին լիցենզիաներ հարկավոր չեն լինի, ինչպես նաև ավելի խոշոր համակարգերին, եթե դրանք օգտագործվում են բացառապես սեփական կարիքների համար։ Նոր մոդելը պետք է խթանի էներգիայի պահպանման տեխնոլոգիաների զարգացումը և բարձրացնի երկրի էներգահամակարգի ճկունությունը:

Армения вводит лицензии на хранение энергии
В Армения готовятся к запуску новой категории лицензий в энергетике — для компаний, занимающихся аккумулированием электроэнергии. Об этом заявил министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян. Нововведение станет частью реформы энергорынка и позволит официально регулировать деятельность крупных накопительных систем.
Выдачей лицензий займётся Комиссия по регулированию общественных услуг Армении. Компании, получившие разрешение, смогут накапливать электроэнергию на определённых территориях, а также покупать и продавать её на оптовом рынке по действующим правилам.
При этом требования не коснутся малых установок: лицензии не понадобятся станциям мощностью до 1 МВт, а также более крупным системам, если они используются исключительно для собственных нужд. Новая модель должна стимулировать развитие технологий хранения энергии и повысить гибкость энергосистемы страны.