Հայաստանը ներմուծում է էներգիայի պահպանման լիցենզիաներ
Հայաստանում պատրաստվում են էներգետիկայում լիցենզիաների նոր կատեգորիա գործարկել՝ էլեկտրաէներգիայի կուտակմամբ զբաղվող ընկերությունների համար։ Այս մասին հայտարարել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։ Նորամուծությունը կդառնա էներգետիկ շուկայի բարեփոխման մաս և թույլ կտա պաշտոնապես կարգավորել խոշոր կուտակային համակարգերի գործունեությունը:
Լիցենզիաների տրամադրմամբ կզբաղվի Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը։ Թույլտվություն ստացած ընկերությունները հնարավորություն կունենան էլեկտրաէներգիա կուտակել որոշակի տարածքներում, ինչպես նաև գնել և վաճառել այն մեծածախ շուկայում՝ գործող կանոններով:
Ընդ որում, պահանջները չեն վերաբերի փոքր կայանքներին. 1 ՄՎտ հզորությամբ կայաններին լիցենզիաներ հարկավոր չեն լինի, ինչպես նաև ավելի խոշոր համակարգերին, եթե դրանք օգտագործվում են բացառապես սեփական կարիքների համար։ Նոր մոդելը պետք է խթանի էներգիայի պահպանման տեխնոլոգիաների զարգացումը և բարձրացնի երկրի էներգահամակարգի ճկունությունը:

Armenia Introduces Energy Storage Licenses
Armenia is preparing to launch a new category of licenses in the energy sector — for companies engaged in electricity storage. This was announced by the Minister of Territorial Administration and Infrastructure, David Khudatyan. The innovation will become part of the energy market reform and will allow for the official regulation of the activities of large storage systems.
The issuance of licenses will be handled by the Public Services Regulatory Commission of Armenia. Companies that receive permission will be able to accumulate electricity in certain territories, as well as buy and sell it on the wholesale market according to the current rules.
At the same time, the requirements will not apply to small installations: licenses will not be required for stations with a capacity of up to 1 MW, as well as larger systems, if they are used exclusively for their own needs. The new model should stimulate the development of energy storage technologies and increase the flexibility of the country's energy system.