Հայաստանում առաջիկա ամիսներին գնաճը կպահպանվի Կենտրոնական բանկի թիրախային միջակայքի վերին սահմանին (3±1%): Այս եզրակացությանն է եկել Եվրասիական զարգացման բանկն իր վերջին մակրոտնտեսական վերանայման մեջ: 2026 թվականի մարտին սպառողական գների աճը արագացել է մինչև տարեկան 4,5%՝ նախորդ ամսվա 4,3%-ի դիմաց:
Գնաճի հիմնական շարժիչ ուժը մնում են պարենային ապրանքները. դրանց արժեքն աճել է 7,8%-ով՝ փետրվարի 6,4%-ից հետո: Միևնույն ժամանակ, ծառայությունների և ոչ պարենային ապրանքների հատվածում դինամիկան մնում է ավելի զուսպ՝ համապատասխանաբար 2,6% և 0,9%: Սա մատնանշում է տեղական ճնշում հենց պարենային շուկայի կողմից:
Համաձայն կանխատեսումների, կարճաժամկետ հեռանկարում գնաճը կգտնվի Հայաստանի Կենտրոնական բանկի թիրախային միջակայքի վերին սահմանին մոտ: 2026 թվականի բյուջեում դրված է 3% ուղենիշ ±1% շեղումով, մինչդեռ կարգավորիչն ինքը ակնկալում է տարվա վերջում 3,3–4,4% վերջնական ցուցանիշ՝ հետագա տարիներին աստիճանական դանդաղեցմամբ:

In Armenia, inflation in the coming months will remain at the upper limit of the Central Bank's target range (3±1%). This is the conclusion reached by the Eurasian Development Bank in its latest macroeconomic review. In March 2026, consumer price growth accelerated to 4.5% year-on-year, compared to 4.3% a month earlier.
The main driver of inflation remains food products: their cost increased by 7.8% after 6.4% in February. At the same time, the dynamics in the services and non-food goods segments remains more restrained — 2.6% and 0.9%, respectively. This indicates local pressure specifically from the food market.
According to forecasts, in the short term, inflation will be near the upper limit of the target range of the Central Bank of Armenia. The 2026 budget includes a target of 3% with a deviation of ±1%, while the regulator itself expects a final figure in the range of 3.3–4.4% by the end of the year, with a gradual slowdown in subsequent years.