Հայաստանի կապիտալի շուկան աշխուժացել է պարտատոմսերի պահանջարկի ֆոնին
Տոկոսադրույքները թարմացրել են նվազագույնները, իսկ օտարերկրյա կապիտալն ամրապնդում է իր դիրքերը շուկայում
Արտասահմանյան ներդրողների կողմից պետական պարտատոմսերի նկատմամբ հետաքրքրության աճը դարձել է Հայաստանի կապիտալի շուկայի աշխուժացման առանցքային գործոնը 2026 թվականի առաջին եռամսյակում: Այս մասին հայտարարել է Sirius Capital-ի ներկայացուցիչ Աննա Ղազարյանը՝ ընդգծելով, որ հենց պարտքային գործիքներն են մնում տեղական ֆինանսական շուկայի հիմքը:
Նրա խոսքով, մարտին արտաքին գործոնների ֆոնին շուկայում նկատվել է եկամտաբերության փոքր-ինչ բարձրացում, թեև մինչ այդ երկար ժամանակ պահպանվում էր դրանց նվազման կայուն միտումը: Դա մատնանշում է հայկական շուկայի զգայունությունը գլոբալ կոնյունկտուրայի և կապիտալի շարժերի նկատմամբ:
Եռամսյակի նկատելի արդյունքներից մեկը դարձել է պետական արժեթղթերի տոկոսադրույքների նվազումը. աճուրդում հնգամյա պարտատոմսերի եկամտաբերությունը իջել է մինչև 7,5% դրամով՝ հասնելով վերջին տարիների նվազագույն արժեքներին: Ակնկալվում է, որ օտարերկրյա ներդրողների հետաքրքրության ուժեղացումը կշարունակի աջակցել շուկային նաև հետագայում:

Growing interest from foreign investors in government bonds has become a key factor in the revitalization of Armenia's capital market in the first quarter of 2026. This was stated by Anna Kazaryan, a representative of Sirius Capital, emphasizing that debt instruments remain the foundation of the local financial market.
According to her, in March, against the background of external factors, the market saw a slight increase in yields, although before that there had been a steady trend towards their decline for a long time. This indicates the sensitivity of the Armenian market to the global environment and capital flows.
One of the notable results of the quarter was a decrease in rates on government securities: the yield on five-year bonds at auction fell to 7.5% in drams, reaching the lowest values in recent years. Increased interest from foreign investors is expected to continue to support the market in the future.