Ղազախստանը պաշտոնապես հերքել է Հայաստանի երկաթուղիների կառավարման ռուսական կոնցեսիայի ձեռքբերման շուրջ բանակցությունների մասին հաղորդագրությունները: «Ղազախստանի երկաթուղի» ընկերությունում և երկրի տրանսպորտի նախարարությունում հայտարարել են, որ այդ թեմայով որևէ քննարկում չի ընթանում, և համապատասխան փաստաթղթեր իրենք չեն ստացել:
Ավելի վաղ տեղեկատվական դաշտում լուրեր էին տարածվել ռուսական կողմից կառավարման իրավունքների հնարավոր փոխանցման մասին: Սակայն, ինչպես նշել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, Մոսկվան նույնպես նման առաջարկներ չի ստացել և այդ խոսակցությունների մասին իմացել է երրորդ կողմերից:
Օպերատորի փոփոխության հարցը նախկինում թույլ էր տվել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ չբացառելով կառավարումը բարեկամ երկրներին, այդ թվում՝ Ղազախստանին փոխանցելը։ Ներկայումս հայկական երկաթուղային ցանցը գտնվում է «Հարավկովկասյան երկաթուղի»-ի՝ Ռուսական երկաթուղիների դուստր կառույցի կոնցեսիոն կառավարման ներքո, որն այդ իրավունքները ստացել է դեռևս 2008 թվականին՝ 30 տարի ժամկետով:

Казахстан официально опроверг сообщения о переговорах по приобретению российской концессии на управление железными дорогами Армении. В компании «Казахстан темир жолы» и министерстве транспорта страны заявили, что никаких обсуждений на эту тему не ведётся, а соответствующие документы им не поступали.
Ранее в информационном поле появились слухи о возможной передаче прав управления от российской стороны. Однако, как отмечал вице-премьер России Алексей Оверчук, Москва также не получала подобных предложений и узнала об этих разговорах от третьих сторон.
Вопрос смены оператора ранее допускал премьер-министр Армении Никол Пашинян, не исключая передачу управления дружественным странам, включая Казахстан. Сейчас армянская железнодорожная сеть находится в концессии у «Южно-Кавказской железной дороги» — дочерней структуры РЖД, получившей эти права ещё в 2008 году сроком на 30 лет.