Ղազախստանը պաշտոնապես հերքել է Հայաստանի երկաթուղիների կառավարման ռուսական կոնցեսիայի ձեռքբերման շուրջ բանակցությունների մասին հաղորդագրությունները: «Ղազախստանի երկաթուղի» ընկերությունում և երկրի տրանսպորտի նախարարությունում հայտարարել են, որ այդ թեմայով որևէ քննարկում չի ընթանում, և համապատասխան փաստաթղթեր իրենք չեն ստացել:
Ավելի վաղ տեղեկատվական դաշտում լուրեր էին տարածվել ռուսական կողմից կառավարման իրավունքների հնարավոր փոխանցման մասին: Սակայն, ինչպես նշել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, Մոսկվան նույնպես նման առաջարկներ չի ստացել և այդ խոսակցությունների մասին իմացել է երրորդ կողմերից:
Օպերատորի փոփոխության հարցը նախկինում թույլ էր տվել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ չբացառելով կառավարումը բարեկամ երկրներին, այդ թվում՝ Ղազախստանին փոխանցելը։ Ներկայումս հայկական երկաթուղային ցանցը գտնվում է «Հարավկովկասյան երկաթուղի»-ի՝ Ռուսական երկաթուղիների դուստր կառույցի կոնցեսիոն կառավարման ներքո, որն այդ իրավունքները ստացել է դեռևս 2008 թվականին՝ 30 տարի ժամկետով:

Information about the possible transfer of the Russian concession has not been confirmed in either Astana or Moscow
Kazakhstan has officially denied reports of negotiations to acquire the Russian concession to manage Armenian railways. The company "Kazakhstan Temir Zholy" and the country's Ministry of Transport stated that no discussions on this topic are being held, and they have not received any relevant documents.
Previously, rumors appeared in the information field about the possible transfer of management rights from the Russian side. However, as Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk noted, Moscow has also not received such proposals and learned about these talks from third parties.
The issue of changing the operator was previously allowed by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, not excluding the transfer of management to friendly countries, including Kazakhstan. Currently, the Armenian railway network is under concession to the "South Caucasus Railway" - a subsidiary of Russian Railways, which received these rights back in 2008 for a period of 30 years.