Առևտուրը վերականգնվել է ձախողումից հետո. Հայաստանը կտրուկ ավելացրել է շրջանառությունը 2026 թվականի սկզբին
Ռուսաստանը պահպանում է առաջատարությունը, սակայն ԵՄ-ն և Չինաստանը ցույց են տալիս աճի ավելի արագ տեմպեր
Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2026 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին աճել է 9,3%-ով և կազմել 3,06 միլիարդ դոլար։ Պետական վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ հատկապես նկատելի թռիչք է գրանցվել փետրվարին. ցուցանիշն աճել է 30,8%-ով՝ տարեկան կտրվածքով և 37,1%-ով՝ հունվարի համեմատ։ Սա շրջադարձ էր 2025 թվականի ընթացքում նկատված անկումից հետո, երբ ընդհանուր շրջանառությունը նվազել էր 29%-ով։
Ռուսաստանը մնում է երկրի գլխավոր առևտրային գործընկերը՝ չնայած առևտրի ծավալի կրճատմանը 17,4%-ով՝ մինչև 822,5 միլիոն դոլար։ Միևնույն ժամանակ, կտրուկ աճել են Եվրամիության երկրների ցուցանիշները. համախառն շրջանառությունն աճել է 61,6%-ով, ընդ որում Բուլղարիան, Ֆրանսիան և Բելգիան ցույց են տվել բազմակի աճ։ Չինաստանը ամրապնդվել է որպես առանցքային գործընկերներից մեկը՝ 454,5 միլիոն դոլար ծավալով և 18,4% աճով։
Մյուս ուղղություններից առանձնանում են ԱՄՆ-ն, որտեղ գրանցվել է 35,3% աճ, և Շվեյցարիան, որն ավելացրել է շրջանառությունը ավելի քան 2 անգամ։ Միևնույն ժամանակ, ԱՄԷ-ի հետ առևտուրը զգալիորեն կրճատվել է՝ գրեթե 41%-ով։ Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի արտաքին առևտրի կառուցվածքը դառնում է ավելի դիվերսիֆիկացված՝ չնայած Ռուսաստանի գերիշխող դերի պահպանմանը։

Armenia's foreign trade turnover in January–February 2026 increased by 9.3% and reached $3.06 billion. According to the Statistical Committee, a particularly noticeable jump occurred in February: the indicator increased by 30.8% year-on-year and by 37.1% compared to January. This marked a turnaround after the decline that was observed throughout 2025, when total turnover decreased by 29%.
Russia remains the country's main trading partner, despite a decrease in trade volume of 17.4% — to $822.5 million. At the same time, indicators for the countries of the European Union increased sharply: the total turnover increased by 61.6%, with Bulgaria, France, and Belgium showing multiple growth. China has established itself as one of the key partners with a volume of $454.5 million and a growth of 18.4%.
Other notable directions include the USA, where a growth of 35.3% was recorded, and Switzerland, which increased turnover by more than 2 times. At the same time, trade with the UAE decreased significantly — by almost 41%. In general, the structure of Armenia's foreign trade is becoming more diversified, despite the dominant role of Russia.