"Բուշեր" ԱԷԿ-ի 175 աշխատակիցներ Հայաստանի միջոցով վերադարձել են Իրանից
«Բուշեր» ԱԷԿ-ում աշխատող ռուս մասնագետների հերթական խումբը հայրենիք է վերադարձել Հայաստանի տարածքով։ ՌԴ դեսպանության տվյալներով՝ ապրիլի 6-ին 175 մարդ հատել է սահմանը «Նուրդուզ»-«Ագարակ» անցակետով, որից հետո նրանք տեղափոխվել են Երևան և հատուկ չվերթով մեկնել Մոսկվա։
Տարհանումն իրականացվում է Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի սրման ֆոնին։ Դիվանագիտական ներկայացուցչությունում նշել են, որ գործողությունը կազմակերպվել է ռուսական և հայկական ծառայությունների համակարգմամբ, ինչը հնարավորություն է տվել օպերատիվ կերպով ապահովել քաղաքացիների վերադարձի անվտանգ երթուղին։
Վերջին խմբի հետ միասին Իրանից Հայաստանի տարածքով հեռացած ռուսաստանցիների ընդհանուր թիվը հասել է 509-ի։ Խոսքը հիմնականում ատոմային էլեկտրակայանի նախագծում ներգրավված մասնագետների, ինչպես նաև տարածաշրջանը լքելու որոշում կայացրած այլ քաղաքացիների մասին է։

Another group of Russian specialists who worked at the Bushehr Nuclear Power Plant returned to their homeland in transit through Armenia. According to the Russian Embassy, 175 people crossed the border on April 6 through the "Nurdouz" - "Agarak" checkpoint, after which they were taken to Yerevan and sent by a special flight to Moscow.
The evacuation is being carried out against the backdrop of the escalating situation around Iran. The diplomatic mission noted that the operation was organized in coordination with Russian and Armenian services, which made it possible to quickly provide a safe route for the return of citizens.
Taking into account the latest group, the total number of Russians who have left Iran through the territory of Armenia has reached 509 people. We are talking mainly about specialists involved in the nuclear power plant project, as well as other citizens who decided to leave the region.