"Բուշեր" ԱԷԿ-ի 175 աշխատակիցներ Հայաստանի միջոցով վերադարձել են Իրանից
«Բուշեր» ԱԷԿ-ում աշխատող ռուս մասնագետների հերթական խումբը հայրենիք է վերադարձել Հայաստանի տարածքով։ ՌԴ դեսպանության տվյալներով՝ ապրիլի 6-ին 175 մարդ հատել է սահմանը «Նուրդուզ»-«Ագարակ» անցակետով, որից հետո նրանք տեղափոխվել են Երևան և հատուկ չվերթով մեկնել Մոսկվա։
Տարհանումն իրականացվում է Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի սրման ֆոնին։ Դիվանագիտական ներկայացուցչությունում նշել են, որ գործողությունը կազմակերպվել է ռուսական և հայկական ծառայությունների համակարգմամբ, ինչը հնարավորություն է տվել օպերատիվ կերպով ապահովել քաղաքացիների վերադարձի անվտանգ երթուղին։
Վերջին խմբի հետ միասին Իրանից Հայաստանի տարածքով հեռացած ռուսաստանցիների ընդհանուր թիվը հասել է 509-ի։ Խոսքը հիմնականում ատոմային էլեկտրակայանի նախագծում ներգրավված մասնագետների, ինչպես նաև տարածաշրջանը լքելու որոշում կայացրած այլ քաղաքացիների մասին է։

Очередная группа российских специалистов, работавших на АЭС «Бушер», вернулась на родину транзитом через Армению. По данным посольства РФ, 175 человек пересекли границу 6 апреля через пункт «Нурдуз» — «Агарак», после чего были доставлены в Ереван и отправлены специальным рейсом в Москву.
Эвакуация проводится на фоне обострения ситуации вокруг Ирана. В дипмиссии отметили, что операция организована при координации российских и армянских служб, что позволило оперативно обеспечить безопасный маршрут для возвращения граждан.
С учётом последней группы общее число россиян, покинувших Иран через территорию Армении, достигло 509 человек. Речь идёт преимущественно о специалистах, задействованных в проекте атомной станции, а также других гражданах, принявших решение покинуть регион.