Արհեստական բանականությունը վերահսկողության ներքո. Հայաստանում կպարտադրեն նշել նեյրոնային ցանցերի կողմից ստեղծված բովանդակությունը
Մակնշման բացակայության դեպքում սպառնում է տուգանք, իսկ կանոնները շուտով կտարածվեն նաև համացանցում
Հայաստանի խորհրդարանն ընդունել է օրինագիծ, որը պարտավորեցնում է ԶԼՄ-ներին նշել արհեստական բանականության օգտագործումը բովանդակություն ստեղծելիս։ Նոր պահանջները վերաբերում են հեռուստատեսությանը, ռադիոյին և տեսաարտադրանքին՝ ներմուծելով արհեստական բանականության կիրառմամբ ստեղծված նյութերի պարտադիր մակնշում։
Փաստաթղթի համաձայն՝ հեռուստաալիքները պետք է տեքստային ծանուցում տեղադրեն հաղորդման կամ սյուժեի սկզբում և վերջում, իսկ ռադիոկայանները՝ հնչեցնեն համապատասխան նախազգուշացում։ Ֆիլմերի և տեսահոլովակների համար բավական է նշումը սկզբում։ Կանոնների պահպանման վերահսկողությունը դրված է Հայաստանի հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի վրա։
Խախտման համար նախատեսված է 300 հազար դրամի տուգանք (մոտ 790 դոլար)։ Իշխանությունները նաև նախատեսում են ընդլայնել կարգավորումը առցանց հարթակների վրա. համացանցային ծառայությունների համար նմանատիպ պահանջներ կարող են հայտնվել արդեն առաջիկա ամիսներին։

Парламент Армения принял законопроект, обязывающий СМИ указывать использование искусственного интеллекта при создании контента. Новые требования затрагивают телевидение, радио и видеопродукцию, вводя обязательную маркировку материалов, созданных с применением ИИ.
Согласно документу, телеканалы должны размещать текстовое уведомление в начале и в конце передачи или сюжета, а радиостанции — озвучивать соответствующее предупреждение. Для фильмов и клипов достаточно указания в начале. Контроль за соблюдением правил возложен на Комиссия по телевидению и радио Армении.
За нарушение предусмотрен штраф в размере 300 тыс. драмов (около $790). Власти также планируют расширить регулирование и на онлайн-платформы: аналогичные требования для интернет-сервисов могут появиться уже в ближайшие месяцы.