Հայաստանի Կենտրոնական բանկում նշել են գնաճի արագացման երեք պատճառները
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Արմեն Նուրբեկյանը հայտարարել է, որ այսպես կոչված «իրանական շոկը» կարող է գնաճին ավելացնել 1,2-ից 1,7 տոկոսային կետ։ Այս մասին նա հայտնել է Doing Digital 2026 համաժողովում, որտեղ քննարկվում են տարածաշրջանի տնտեսության առջև ծառացած հիմնական մարտահրավերները։
Նրա խոսքով, առաջին պատճառը նավթի համաշխարհային գների աճն է, ինչը հատկապես զգայուն է ներմուծող երկրի համար։ Երկրորդը՝ լոգիստիկայի վերակառուցման և մատակարարման այլընտրանքային երթուղիների օգտագործման անհրաժեշտությունը, ինչն անխուսափելիորեն մեծացնում է բիզնեսի ծախսերը։ Երրորդ գործոնը նա անվանել է փոխարինման էֆեկտը, երբ ավելի թանկ կամ անհասանելի ապրանքները փոխարինվում են այլ ապրանքներով, հաճախ ավելի բարձր գնով։
Այս գործոնները միասին ձևավորում են լրացուցիչ գնաճային ճնշում և կարող են ազդել ապրանքների և ծառայությունների արժեքի վրա մոտ ապագայում։ Երկրի տնտեսությունը հարմարվում է նոր պայմաններին, սակայն արտաքին ցնցումների ազդեցությունը մնում է էական։

Заместитель главы Центробанка Армения Армен Нурбекян заявил, что так называемый «иранский шок» может добавить к инфляции от 1,2 до 1,7 процентного пункта. Об этом он сообщил на форуме Doing Digital 2026, где обсуждаются ключевые вызовы для экономики региона.
По его словам, первая причина — рост мировых цен на нефть, что особенно чувствительно для страны-импортера. Вторая — необходимость перестройки логистики и использование альтернативных маршрутов поставок, что неизбежно увеличивает издержки бизнеса. Третьим фактором он назвал эффект замещения, когда более дорогие или недоступные товары заменяются другими, зачастую по более высокой цене.
В совокупности эти факторы формируют дополнительное инфляционное давление и могут повлиять на стоимость товаров и услуг в ближайшее время. Экономика страны адаптируется к новым условиям, однако влияние внешних шоков остается существенным.