Հայաստանի Կենտրոնական բանկում նշել են գնաճի արագացման երեք պատճառները
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Արմեն Նուրբեկյանը հայտարարել է, որ այսպես կոչված «իրանական շոկը» կարող է գնաճին ավելացնել 1,2-ից 1,7 տոկոսային կետ։ Այս մասին նա հայտնել է Doing Digital 2026 համաժողովում, որտեղ քննարկվում են տարածաշրջանի տնտեսության առջև ծառացած հիմնական մարտահրավերները։
Նրա խոսքով, առաջին պատճառը նավթի համաշխարհային գների աճն է, ինչը հատկապես զգայուն է ներմուծող երկրի համար։ Երկրորդը՝ լոգիստիկայի վերակառուցման և մատակարարման այլընտրանքային երթուղիների օգտագործման անհրաժեշտությունը, ինչն անխուսափելիորեն մեծացնում է բիզնեսի ծախսերը։ Երրորդ գործոնը նա անվանել է փոխարինման էֆեկտը, երբ ավելի թանկ կամ անհասանելի ապրանքները փոխարինվում են այլ ապրանքներով, հաճախ ավելի բարձր գնով։
Այս գործոնները միասին ձևավորում են լրացուցիչ գնաճային ճնշում և կարող են ազդել ապրանքների և ծառայությունների արժեքի վրա մոտ ապագայում։ Երկրի տնտեսությունը հարմարվում է նոր պայմաններին, սակայն արտաքին ցնցումների ազդեցությունը մնում է էական։

Deputy Head of the Central Bank of Armenia, Armen Nurbekyan, stated that the so-called "Iranian shock" could add 1.2 to 1.7 percentage points to inflation. He announced this at the Doing Digital 2026 forum, where key challenges for the region's economy are being discussed.
According to him, the first reason is the increase in global oil prices, which is especially sensitive for an importing country. The second is the need to restructure logistics and use alternative supply routes, which inevitably increases business costs. The third factor he mentioned was the substitution effect, when more expensive or unavailable goods are replaced by others, often at a higher price.
Collectively, these factors create additional inflationary pressure and may affect the cost of goods and services in the near future. The country's economy is adapting to the new conditions, but the impact of external shocks remains significant.