Խաղադրույք կրիպտոյի վրա. Հայաստանի Կենտրոնական բանկը սթեյբլքոինները դարձնում է ռազմավարական առաջնահերթություն
Կարգավորիչը ցանկանում է կապել ավանդական ֆինանսները և կրիպտոշուկան՝ առանց օգտատերերի համար ռիսկի
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը սթեյբլքոինները դիտարկում է որպես ֆինանսական համակարգի զարգացման առանցքային ուղղություններից մեկը: Այս մասին հայտարարել է կարգավորիչի ղեկավար Մարտին Գալստյանը Doing Digital 2026 համաժողովում։ Նրա խոսքով, հիմնական շեշտը դրվում է բիզնեսի և օգտատերերի իրական խնդիրների լուծման վրա, առաջին հերթին՝ անդրսահմանային վճարումների ոլորտում:
Այսօր միջազգային ֆինանսական ծառայությունները մնում են մասնատված և ոչ միշտ են ապահովում արագ և հարմարավետ սպասարկում: Կարգավորիչի կարծիքով, սթեյբլքոինները ի զորու են լրացնել այս բացը՝ հանդես գալով որպես կապող օղակ ավանդական ֆինանսական համակարգի և կրիպտոէկոնոմիկայի միջև: Սա կարող է բարձրացնել ծառայությունների որակը և արագացնել գործողությունները վերջնական հաճախորդների համար:
ԿԲ-ում ընդգծում են, որ կարգավորումը կառուցվում է ֆինանսական ռիսկերի շուրջ, այլ ոչ թե տեխնոլոգիաների: Կրիպտոակտիվների մասին ընդունված օրենքը, որն ուժի մեջ է մտել 2025 թվականի հուլիսի 4-ին, պետք է ապահովի հավասարակշռություն օգտատերերի պաշտպանության և նորարարությունների զարգացման միջև: Այն ներմուծում է շուկայում աշխատելու կանոններ և թույլատրում է միայն թափանցիկ ընկերություններին, ինչը, ինչպես սպասվում է, կբարձրացնի վստահությունը երկրում կրիպտոինդուստրիայի նկատմամբ:

The Central Bank of Armenia considers stablecoins as one of the key areas for the development of the financial system. This was stated by the head of the regulator, Martin Galstyan, at the Doing Digital 2026 forum. According to him, the main emphasis is on solving real problems of business and users, primarily in the field of cross-border payments.
Today, international financial services remain fragmented and do not always provide fast and convenient service. Stablecoins, according to the regulator, are able to close this gap, acting as a link between the traditional financial system and the crypto economy. This can improve the quality of services and speed up operations for end customers.
The Central Bank emphasizes that regulation is built around financial risks, not technologies. The adopted law on crypto assets, which came into force on July 4, 2025, should ensure a balance between user protection and the development of innovation. It introduces rules for operating in the market and allows only transparent companies to enter it, which is expected to increase confidence in the crypto industry in the country.