Խաղադրույք կրիպտոյի վրա. Հայաստանի Կենտրոնական բանկը սթեյբլքոինները դարձնում է ռազմավարական առաջնահերթություն
Կարգավորիչը ցանկանում է կապել ավանդական ֆինանսները և կրիպտոշուկան՝ առանց օգտատերերի համար ռիսկի
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը սթեյբլքոինները դիտարկում է որպես ֆինանսական համակարգի զարգացման առանցքային ուղղություններից մեկը: Այս մասին հայտարարել է կարգավորիչի ղեկավար Մարտին Գալստյանը Doing Digital 2026 համաժողովում։ Նրա խոսքով, հիմնական շեշտը դրվում է բիզնեսի և օգտատերերի իրական խնդիրների լուծման վրա, առաջին հերթին՝ անդրսահմանային վճարումների ոլորտում:
Այսօր միջազգային ֆինանսական ծառայությունները մնում են մասնատված և ոչ միշտ են ապահովում արագ և հարմարավետ սպասարկում: Կարգավորիչի կարծիքով, սթեյբլքոինները ի զորու են լրացնել այս բացը՝ հանդես գալով որպես կապող օղակ ավանդական ֆինանսական համակարգի և կրիպտոէկոնոմիկայի միջև: Սա կարող է բարձրացնել ծառայությունների որակը և արագացնել գործողությունները վերջնական հաճախորդների համար:
ԿԲ-ում ընդգծում են, որ կարգավորումը կառուցվում է ֆինանսական ռիսկերի շուրջ, այլ ոչ թե տեխնոլոգիաների: Կրիպտոակտիվների մասին ընդունված օրենքը, որն ուժի մեջ է մտել 2025 թվականի հուլիսի 4-ին, պետք է ապահովի հավասարակշռություն օգտատերերի պաշտպանության և նորարարությունների զարգացման միջև: Այն ներմուծում է շուկայում աշխատելու կանոններ և թույլատրում է միայն թափանցիկ ընկերություններին, ինչը, ինչպես սպասվում է, կբարձրացնի վստահությունը երկրում կրիպտոինդուստրիայի նկատմամբ:

Центробанк Армения рассматривает стейблкоины как одно из ключевых направлений развития финансовой системы. Об этом заявил глава регулятора Мартин Галстян на форуме Doing Digital 2026. По его словам, основной акцент делается на решении реальных проблем бизнеса и пользователей, прежде всего в сфере трансграничных платежей.
Сегодня международные финансовые услуги остаются фрагментированными и не всегда обеспечивают быстрый и удобный сервис. Стейблкоины, по мнению регулятора, способны закрыть этот разрыв, выступая связующим звеном между традиционной финансовой системой и криптоэкономикой. Это может повысить качество услуг и ускорить операции для конечных клиентов.
В ЦБ подчеркивают, что регулирование строится вокруг финансовых рисков, а не технологий. Принятый закон о криптоактивах, вступивший в силу 4 июля 2025 года, должен обеспечить баланс между защитой пользователей и развитием инноваций. Он вводит правила работы на рынке и допускает к нему только прозрачные компании, что, как ожидается, повысит доверие к криптоиндустрии в стране.