Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Մարտին Գալստյանը հայտարարել է, որ հանրապետությունը կարող է դառնալ մայրցամաքների միջև կապող օղակ շուկաների, գաղափարների և նոր հնարավորությունների համար: Այս մասին նա ասել է Doing Digital 2026 համաժողովում, որտեղ քննարկվում են թվային տնտեսության հեռանկարները:
Նրա խոսքով, այս հավակնությունն իրականացնելու համար անհրաժեշտ են երկու հիմնական պայման՝ կայուն մակրոտնտեսական միջավայր և ժամանակակից ֆինանսատեխնոլոգիական ենթակառուցվածք: Հենց կայունության և տեխնոլոգիաների համադրությունն է, որը կարող է ներգրավել ներդրումներ, դյուրացնել միջազգային համագործակցությունը և արագացնել բիզնեսի զարգացումը:
Այս գործընթացում առանցքային դեր է խաղում Կենտրոնական բանկի, կառավարության և մասնավոր հատվածի միջև համակարգումը: Թվային փոխակերպման հիմքում ընկած են թվային նույնականացման համակարգերը, կիբերանվտանգությունը, տվյալների համատեղելիությունը և դրանց արդյունավետ կառավարումը. առանց դրա հնարավոր չէ ստեղծել լիարժեք հարթակ երկրի տնտեսության գլոբալ գործընթացներին ինտեգրվելու համար:

Армения хочет стать цифровым мостом между континентами: в ЦБ назвали условия
Глава Центробанка Армения Мартин Галстян заявил, что республика может превратиться в связующее звено между континентами для рынков, идей и новых возможностей. Об этом он рассказал на форуме Doing Digital 2026, где обсуждаются перспективы цифровой экономики.
По его словам, для реализации этой амбиции необходимы два базовых условия: устойчивая макроэкономическая среда и современная финансово-цифровая инфраструктура. Именно сочетание стабильности и технологичности способно привлечь инвестиции, упростить международное взаимодействие и ускорить развитие бизнеса.
Ключевую роль в этом процессе играет координация между Центробанком, правительством и частным сектором. В основе цифровой трансформации лежат системы цифровой идентификации, кибербезопасность, совместимость данных и эффективное управление ими — без этого невозможно создать полноценную платформу для интеграции экономики страны в глобальные процессы.