Հայաստանը 25 միլիոն դոլար է ներդնում FireBird տվյալների կենտրոնի համար նախատեսված GPU-ներում
Հայաստանի կառավարությունը 25 միլիոն դոլար է ներդնում FireBird նախագծի զարգացման մեջ՝ միջոցներ ուղղելով ապագա արհեստական բանականության տվյալների կենտրոնի համար գրաֆիկական արագացուցիչների գնմանը։ Որոշումն ընդունվել է կառավարության մակարդակով և կդառնա պետության ուղղակի ներդրումը ազգային հաշվողական ենթակառուցվածքի ստեղծման գործում։
Գնված GPU-ները կտեղադրվեն տվյալների կենտրոնում, որի գործարկումը նախատեսված է 2027 թվականին։ Այս հզորություններն օգտագործվելու են արհեստական բանականության և թվային ծառայությունների ոլորտում պետական նախագծերի իրականացման համար՝ ապահովելով երկրին սեփական բարձր արտադրողականության ռեսուրսների հասանելիություն։
Այսպիսով, իշխանությունները հույս ունեն նվազեցնել կախվածությունը արտասահմանյան սերվերներից և արագացնել տեղական արհեստական բանականության լուծումների զարգացումը։ FireBird AI նախագծում ներդրումների ընդհանուր ծավալը առաջին փուլում գնահատվում է մոտ 500 միլիոն դոլար, իսկ հեռանկարում կարող է աճել մինչև 4 միլիարդ դոլար։

Правительство Армения инвестирует $25 млн в развитие проекта FireBird, направив средства на закупку графических ускорителей для будущего ИИ-дата-центра. Решение принято на уровне кабмина и станет прямым вкладом государства в создание национальной вычислительной инфраструктуры.
Закупленные GPU установят в дата-центре, запуск которого запланирован на 2027 год. Эти мощности будут использоваться для реализации государственных проектов в области искусственного интеллекта и цифровых сервисов, обеспечивая стране доступ к собственным высокопроизводительным ресурсам.
Таким образом, власти рассчитывают снизить зависимость от зарубежных серверов и ускорить развитие локальных ИИ-решений. Общий объем инвестиций в проект FireBird AI на первом этапе оценивается примерно в $500 млн, а в перспективе может вырасти до $4 млрд.