Հայաստանում ստեղծվում է թվային համակարգ բոլոր ցամաքային անցակետերի համար
Doing Digital Forum 2026 համաժողովի շրջանակներում Էդուարդ Հակոբյանը հայտարարել է Հայաստանի բոլոր ցամաքային անցակետերի կառավարման համար միասնական էլեկտրոնային հարթակի մշակման մասին։ Համակարգը կինտեգրվի երկրի և արտասահմանյան գործընկերների տվյալների բազաների հետ՝ թույլ տալով ամբողջական տեղեկատվություն ստանալ բեռների և տրանսպորտի մասին դեռևս սահմանին ժամանելուց առաջ, ինչը կկրճատի հերթերը և կարագացնի մաքսային ընթացակարգերը։
Նոր հարթակը նախատեսում է բեռնատարների ավտոմատ կշռման ներդրում առանց կանգառի, ռենտգենյան սկաներներ արհեստական բանականությամբ և ռիսկերի վերլուծության համակարգեր։ Այս տեխնոլոգիաները թույլ կտան ստուգել բեռները գրեթե առանց շփման և ավելի արագ բացահայտել կասկածելի փոխադրումները։
Նախատեսվում է նաև «խելացի» սարքերի օգտագործում Հայաստանի տարածքում բեռնատարների թվային ուղեկցման համար։ Ըստ Հակոբյանի, դա թույլ կտա միջազգային բեռնափոխադրումների սպասարկումը հասցնել ժամանակակից համաշխարհային չափանիշների մակարդակի։

В Армении создают цифровую систему для всех сухопутных КПП
В рамках форума Doing Digital Forum 2026 глава Эдуард Акопян сообщил о разработке единой электронной платформы для управления всеми сухопутными пропускными пунктами Армении. Система будет интегрирована с базами данных страны и зарубежных партнеров, позволяя получать полную информацию о грузах и транспорте ещё до прибытия на границу, что сократит очереди и ускорит таможенные процедуры.
Новая платформа предусматривает внедрение автоматического взвешивания грузовиков без остановки, рентген-сканеров с ИИ и систем анализа рисков. Эти технологии позволят проверять грузы почти без контакта и быстрее выявлять подозрительные перевозки.
Также планируется использование «умных» устройств для цифрового сопровождения грузовиков по территории Армении. По словам Акопяна, это позволит вывести обслуживание международного грузопотока на уровень современных мировых стандартов.