Team Telecom Armenia-ն ամբողջությամբ թարմացրել է բջջային ցանցը երկրում
Team Telecom Armenia-ն ավարտել է 2G ցանցի փոխարինումը Հայաստանի ողջ տարածքում՝ դառնալով առաջին օպերատորը Կովկասում, որն իրականացրել է նման լայնածավալ թարմացում։ Նախագծի շրջանակներում ավելի քան 1000 բազային կայաններ այժմ աշխատում են բացառապես ժամանակակից կապի ստանդարտներով՝ ապահովելով բաժանորդներին ավելի բարձր արագություն, հուսալիություն և թվային անվտանգություն։
Հին 2G սարքերի օգտատերերի համար ընկերությունը կազմակերպել է հեռախոսների փոխարինում. առաջարկից արդեն օգտվել է ավելի քան 20 000 բաժանորդ, թարմացման հնարավորությունը մնում է բաց։ Ազատված հաճախականություններն ու ցանցի ռեսուրսներն այժմ օգտագործվում են 4G և 5G ծածկույթի ընդլայնման համար ամբողջ երկրում։
Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը ընդգծել է, որ նոր տեխնոլոգիաների անցումը ոչ միայն արդիականացրել է ենթակառուցվածքը, այլև բարձրացրել է էներգաարդյունավետությունը և թվային պաշտպանության մակարդակը։ Բաժանորդներն այժմ կարող են միաժամանակ օգտվել ձայնային կապից և ինտերնետ ծառայություններից Հայաստանի ողջ տարածքում։

Team Telecom Armenia завершила замену сети 2G на всей территории Армении, став первым оператором на Кавказе, который реализовал столь масштабное обновление. В рамках проекта более 1000 базовых станций теперь работают исключительно на современных стандартах связи, обеспечивая абонентам более высокую скорость, надежность и цифровую безопасность.
Для пользователей старых 2G-устройств компания организовала замену телефонов: предложением уже воспользовались более 20 000 абонентов, возможность обновления остаётся открытой. Освобожденные частоты и ресурсы сети теперь используются для расширения покрытия 4G и 5G по всей стране.
Генеральный директор Team Telecom Armenia Айк Есаян подчеркнул, что переход на новые технологии не только модернизировал инфраструктуру, но и повысил энергоэффективность и уровень цифровой защиты. Абоненты теперь могут одновременно пользоваться голосовой связью и интернет-услугами на всей территории Армении.