ՎԶԵԲ-ը 5 միլիարդ եվրո կուղարկի Հայաստանին և հարևան երկրներին աջակցելու համար
European Bank for Reconstruction and Development-ը հայտարարել է Մերձավոր Արևելքում հակամարտության հետևանքների արձագանքման լայնածավալ ծրագրի մեկնարկի մասին: 2026 թվականին բանկը նախատեսում է մոտ 5 միլիարդ եվրո ուղղել տարածաշրջանի երկրների տնտեսություններին, այդ թվում՝ Armenia-ին, ինչպես նաև ճգնաժամից անմիջականորեն տուժած պետություններին:
Առաջնահերթ ուղղություններից են Iraq-ը, Jordan-ը, Lebanon-ը և պաղեստինյան տարածքները, իսկ հարևան երկրներից՝ Egypt-ը, Turkey-ն և Azerbaijan-ը: Ներդրումների ծավալը կախված կլինի ընթացիկ կարիքներից և իրավիճակի զարգացումից:
Ինչպես նշել է բանկի նախագահ Odile Renaud-Basso-ն, կազմակերպությունը պատրաստ է ուժեղացնել աջակցությունը անկայունության պայմաններում՝ ապահովելով ֆինանսավորում այնտեղ, որտեղ դա առանձնապես անհրաժեշտ է: Ծրագիրը ներառում է երկու փուլ՝ օպերատիվ օգնություն տնտեսությունների կայունացման համար և երկարաժամկետ միջոցներ վերականգնման և կայուն աճի համար:
Հատուկ ուշադրություն կդարձվի էներգետիկային. նախատեսվում է աջակցել ընկերությունների իրացվելիությանը և զարգացնել ավելի կայուն էներգահամակարգեր: Բացի այդ, միջոցները կուղղվեն բիզնեսին օգնելուն, ներառյալ շրջանառու կապիտալի տրամադրումը, ինչպես նաև պետական ձեռնարկություններին աջակցելուն՝ ապրանքների և ծառայությունների կայուն մատակարարումն ապահովելու համար:

European Bank for Reconstruction and Development объявил о запуске масштабной программы реагирования на последствия конфликта на Ближнем Востоке. В 2026 году банк планирует направить около €5 млрд в экономики стран региона, включая Armenia, а также государства, напрямую затронутые кризисом.
В число приоритетных направлений вошли Iraq, Jordan, Lebanon и палестинские территории, а среди соседних стран — Egypt, Turkey и Azerbaijan. Объём инвестиций будет зависеть от текущих потребностей и развития ситуации.
Как отметила президент банка Odile Renaud-Basso, организация готова усиливать поддержку в условиях нестабильности, обеспечивая финансирование там, где это особенно необходимо. Программа включает два этапа: оперативную помощь для стабилизации экономик и долгосрочные меры для восстановления и устойчивого роста.
Особое внимание уделят энергетике — планируется поддержка ликвидности компаний и развитие более устойчивых энергосистем. Кроме того, средства направят на помощь бизнесу, включая предоставление оборотного капитала, а также на поддержку государственных предприятий для обеспечения стабильных поставок товаров и услуг.