ՎԶԵԲ-ը 5 միլիարդ եվրո կուղարկի Հայաստանին և հարևան երկրներին աջակցելու համար
European Bank for Reconstruction and Development-ը հայտարարել է Մերձավոր Արևելքում հակամարտության հետևանքների արձագանքման լայնածավալ ծրագրի մեկնարկի մասին: 2026 թվականին բանկը նախատեսում է մոտ 5 միլիարդ եվրո ուղղել տարածաշրջանի երկրների տնտեսություններին, այդ թվում՝ Armenia-ին, ինչպես նաև ճգնաժամից անմիջականորեն տուժած պետություններին:
Առաջնահերթ ուղղություններից են Iraq-ը, Jordan-ը, Lebanon-ը և պաղեստինյան տարածքները, իսկ հարևան երկրներից՝ Egypt-ը, Turkey-ն և Azerbaijan-ը: Ներդրումների ծավալը կախված կլինի ընթացիկ կարիքներից և իրավիճակի զարգացումից:
Ինչպես նշել է բանկի նախագահ Odile Renaud-Basso-ն, կազմակերպությունը պատրաստ է ուժեղացնել աջակցությունը անկայունության պայմաններում՝ ապահովելով ֆինանսավորում այնտեղ, որտեղ դա առանձնապես անհրաժեշտ է: Ծրագիրը ներառում է երկու փուլ՝ օպերատիվ օգնություն տնտեսությունների կայունացման համար և երկարաժամկետ միջոցներ վերականգնման և կայուն աճի համար:
Հատուկ ուշադրություն կդարձվի էներգետիկային. նախատեսվում է աջակցել ընկերությունների իրացվելիությանը և զարգացնել ավելի կայուն էներգահամակարգեր: Բացի այդ, միջոցները կուղղվեն բիզնեսին օգնելուն, ներառյալ շրջանառու կապիտալի տրամադրումը, ինչպես նաև պետական ձեռնարկություններին աջակցելուն՝ ապրանքների և ծառայությունների կայուն մատակարարումն ապահովելու համար:

EBRD to allocate €5 billion to support Armenia and neighboring countries
The European Bank for Reconstruction and Development has announced the launch of a large-scale program to respond to the consequences of the conflict in the Middle East. In 2026, the bank plans to allocate approximately €5 billion to the economies of countries in the region, including Armenia, as well as states directly affected by the crisis.
Priority areas include Iraq, Jordan, Lebanon, and the Palestinian territories, and among neighboring countries — Egypt, Turkey, and Azerbaijan. The volume of investments will depend on current needs and the development of the situation.
As noted by the bank's president, Odile Renaud-Basso, the organization is ready to strengthen support in conditions of instability, providing funding where it is especially needed. The program includes two stages: immediate assistance to stabilize economies and long-term measures for recovery and sustainable growth.
Special attention will be paid to energy — support for the liquidity of companies and the development of more sustainable energy systems is planned. In addition, funds will be directed to help businesses, including the provision of working capital, as well as to support state-owned enterprises to ensure stable supplies of goods and services.