Հայաստանը ներդնելու է արհեստական բանականությունը ճանապարհների ախտորոշման համար. 1,5 միլիոն դոլար արժողությամբ տեխնիկան կ"սկանավորի" ծածկույթը
Նոր համակարգը կկարողանա որոշել վնասվածքների խորությունը և հուշել վերանորոգման տեսակը
Հայաստանում նախատեսում են արհեստական բանականության տեխնոլոգիաներ օգտագործել ճանապարհների վիճակը գնահատելու համար։ Ինչպես հայտնել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, խոսքը վերաբերում է հատուկ սարքավորումների գնմանը, որոնք ունակ են վերլուծել ճանապարհային ծածկույթի կառուցվածքը։
Սարքը կիրականացնի ծածկույթի համալիր սկանավորում և արհեստական բանականության միջոցով կորոշի, թե վերանորոգման ինչ տեսակ է անհրաժեշտ՝ միջինից մինչև հիմնանորոգում, ներառյալ շերտերի փոխարինման խորության գնահատումը։ Ըստ էության, տեխնիկան կկարողանա ավտոմատ կերպով «ախտորոշել» ճանապարհը հենց ընթացքի ժամանակ։
Նախարարի խոսքով, համակարգը ունակ է հայտնաբերել վնասվածքները, ներառյալ մինչև 70 սմ խորությամբ ճաքերը, ինչը թույլ կտա ավելի ճշգրիտ պլանավորել աշխատանքները։ Նման լուծումների արժեքը, ըստ շուկայի վերլուծության արդյունքների, կազմում է 1,2 միլիոն դոլարից մինչև 1,5 միլիոն դոլար, և խոսքը տարածաշրջանային մակարդակի սարքավորումների մասին է։

В Armenia планируют использовать технологии искусственного интеллекта для оценки состояния дорог. Как сообщил министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян, речь идёт о закупке специального оборудования, способного анализировать структуру дорожного полотна.
Устройство будет проводить комплексное сканирование покрытия и с помощью ИИ определять, какой тип ремонта необходим — от среднего до капитального, включая оценку глубины замены слоёв. По сути, техника сможет автоматически «диагностировать» дорогу прямо во время движения.
По словам министра, система способна выявлять повреждения, включая трещины на глубине до 70 см, что позволит точнее планировать работы. Стоимость подобных решений, по итогам анализа рынка, составляет от $1,2 млн до $1,5 млн, и речь идёт о оборудовании регионального уровня.