Հայաստանը ներդնելու է արհեստական բանականությունը ճանապարհների ախտորոշման համար. 1,5 միլիոն դոլար արժողությամբ տեխնիկան կ"սկանավորի" ծածկույթը
Նոր համակարգը կկարողանա որոշել վնասվածքների խորությունը և հուշել վերանորոգման տեսակը
Հայաստանում նախատեսում են արհեստական բանականության տեխնոլոգիաներ օգտագործել ճանապարհների վիճակը գնահատելու համար։ Ինչպես հայտնել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, խոսքը վերաբերում է հատուկ սարքավորումների գնմանը, որոնք ունակ են վերլուծել ճանապարհային ծածկույթի կառուցվածքը։
Սարքը կիրականացնի ծածկույթի համալիր սկանավորում և արհեստական բանականության միջոցով կորոշի, թե վերանորոգման ինչ տեսակ է անհրաժեշտ՝ միջինից մինչև հիմնանորոգում, ներառյալ շերտերի փոխարինման խորության գնահատումը։ Ըստ էության, տեխնիկան կկարողանա ավտոմատ կերպով «ախտորոշել» ճանապարհը հենց ընթացքի ժամանակ։
Նախարարի խոսքով, համակարգը ունակ է հայտնաբերել վնասվածքները, ներառյալ մինչև 70 սմ խորությամբ ճաքերը, ինչը թույլ կտա ավելի ճշգրիտ պլանավորել աշխատանքները։ Նման լուծումների արժեքը, ըստ շուկայի վերլուծության արդյունքների, կազմում է 1,2 միլիոն դոլարից մինչև 1,5 միլիոն դոլար, և խոսքը տարածաշրջանային մակարդակի սարքավորումների մասին է։

Armenia plans to use artificial intelligence technologies to assess the condition of roads. According to the Minister of Territorial Administration and Infrastructure, David Khudatyan, the plan involves the purchase of special equipment capable of analyzing the structure of the road surface.
The device will perform a comprehensive scan of the pavement and, using AI, determine what type of repair is needed—from medium to major, including assessing the depth of layer replacement. In essence, the equipment will be able to automatically "diagnose" the road while in motion.
According to the minister, the system is capable of detecting damage, including cracks up to 70 cm deep, which will allow for more accurate work planning. The cost of such solutions, according to market analysis, ranges from $1.2 million to $1.5 million, and this refers to regional-level equipment.