Հայաստանում հաստատվել է Համահայկական խաղերի մարզական գյուղի կառուցման ներդրումային ծրագիրը, որի արժեքը կազմում է մոտ 20,9 միլիարդ դրամ (մոտ 55,6 միլիոն դոլար): Որոշումն ընդունվել է կառավարության կողմից, իսկ նախագծի իրականացումը նախատեսվում է Կոտայքի մարզի Ջրվեժ համայնքի տարածքում:
23,3 հա մակերեսով հողատարածքը 50 տարի ժամկետով անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրվել է «Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտե» հասարակական կազմակերպությանը։ Ինչպես նշել է փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, նախագծի ֆինանսավորումը նախատեսվում է իրականացնել հայ բարերարների նվիրատվությունների հաշվին, իսկ շինարարությունը կտևի մոտ 5 տարի։
Ապագա համալիրը նախատեսված կլինի մինչև 6 հազար մարդու տեղավորման համար և կդառնա բազմաֆունկցիոնալ հարթակ. այն նախատեսվում է օգտագործել ոչ միայն Համահայկական խաղերի ժամանակ, այլև երիտասարդական ծրագրերի, ուսանողական նախաձեռնությունների և սփյուռքի մասնակցությամբ միջոցառումների համար։ Նախագծի շրջանակներում կստեղծվի մոտ 1240 աշխատատեղ, կտնկվի մոտ 20 հազար ծառ և կներդրվեն էկոլոգիական լուծումներ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ընդգծել է, որ վերջին տարիներին նկատվում է սփյուռքի կողմից ներդրումների աճ, և կոչ է արել ավելի ակտիվ մասնակցություն ունենալ նման նախաձեռնությունների իրականացմանը։

В Armenia утвердили инвестиционную программу строительства Спортивной деревни Всеармянских игр стоимостью около 20,9 млрд драмов (примерно $55,6 млн). Решение было принято правительством, а реализация проекта запланирована на территории общины Джрвеж в Котайкской области.
Земельный участок площадью 23,3 га передан общественной организации «Всемирный комитет Всеармянских игр» в пользование на 50 лет. Как отметил вице-премьер Тигран Хачатрян, финансирование проекта предполагается за счёт пожертвований армянских благотворителей, а строительство займёт около 5 лет.
Будущий комплекс будет рассчитан на размещение до 6 тыс. человек и станет многофункциональной площадкой: его планируют использовать не только во время Всеармянских игр, но и для молодёжных программ, студенческих инициатив и мероприятий с участием диаспоры. В рамках проекта создадут около 1240 рабочих мест, высадят порядка 20 тыс. деревьев и внедрят экологические решения.
Премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул, что в последние годы наблюдается рост инвестиций со стороны диаспоры, и призвал активнее участвовать в реализации подобных инициатив.