Հայաստանը կոչ է անում դաշնակիցներին. TRIPP նախագիծը մտնում է շինարարության փուլ և արտաքին աջակցության կարիք ունի
Երևանը պատրաստ է երրորդ երկրներին միացնել լայնածավալ տարանցիկ միջանցքին, որը կապում է շահերը Ասիայից մինչև Եվրոպա
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ Armenia-ն և United States-ը շարունակում են աշխատել «Թրամփի անունով միջազգային խաղաղության և բարգավաճման երթուղի» (TRIPP) նախագծի վրա՝ չնայած անկայուն գլոբալ իրավիճակին։ Նրա խոսքով՝ կողմերը գտնվում են միջպետական համաձայնագրի նախապատրաստման փուլում, իսկ շինարարության անցումը սպասվում է մոտ ապագայում։
Միրզոյանը նշել է, որ իրականացման հաջորդ փուլում կպահանջվի երրորդ գործընկերների մասնակցությունը, քանի որ նախագիծը շոշափում է երկրների լայն շրջանակի շահերը՝ Չինաստանից մինչև Պորտուգալիա և տարածաշրջանի հարևան պետություններ։ Այս մասին նա հայտնել է ԱԳ նախարար Margus Tsahkna-ի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում՝ ընդգծելով, որ ԱՄՆ-ի հետ խորհրդակցությունները շարունակվում են պարբերաբար։
TRIPP նախագիծը նախատեսում է Հայաստանի տարածքով մուլտիմոդալ տարանցիկ երթուղու ստեղծում, ներառյալ Ադրբեջանի հիմնական մասի հնարավոր կապը Նախիջևանի հետ և ինտեգրումը Տրանսկասպյան միջանցքին։ Ավելի վաղ Վաշինգտոնում կողմերը ներկայացրել են շրջանակային համաձայնագիր, որը ենթադրում է կառավարող ընկերության ստեղծում՝ նախագիծն իրականացնելու իրավունքով մինչև 49 տարի ժամկետով, ինչը նախաձեռնությունը դարձնում է տարածաշրջանի առանցքային նախաձեռնություններից մեկը։

Армения зовёт союзников: проект TRIPP выходит на этап стройки и требует внешней поддержки
Ереван готов подключать третьи страны к масштабному транзитному коридору, который связывает интересы от Азии до Европы
Глава МИД Ararat Mirzoyan заявил, что Armenia и United States продолжают работу над проектом «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP), несмотря на нестабильную глобальную обстановку. По его словам, стороны находятся на этапе подготовки межгосударственного соглашения, а переход к строительству ожидается в ближайшей перспективе.
Мирзоян отметил, что на следующей стадии реализации потребуется участие третьих партнёров, поскольку проект затрагивает интересы широкого круга стран — от Китая до Португалии и соседних государств региона. Об этом он сообщил на совместной пресс-конференции с главой МИД Margus Tsahkna, подчеркнув, что консультации с США продолжаются на регулярной основе.
Проект TRIPP предусматривает создание мультимодального транзитного маршрута через территорию Армении, включая возможную связку основной части Азербайджана с Нахичеванью и интеграцию в Транскаспийский коридор. Ранее в Вашингтоне стороны представили рамочное соглашение, предполагающее создание управляющей компании с правом реализации проекта сроком до 49 лет, что делает инициативу одной из ключевых в регионе.