Էստոնիան ստանձնում է Հայաստանում ընտրությունների կիբերպաշտպանությունը. Տալլինը պատրաստ է կիսվել 20-ամյա փորձով
Երևանում խորհրդարանական քվեարկությունից առաջ ուժեղանում է միջազգային ուշադրությունը թվային անվտանգության և ընտրական համակարգի կայունության նկատմամբ
ԱԳ նախարար Մարգուս Ցախկնան հայտարարել է, որ Էստոնիան պատրաստ է Հայաստանին փոխանցել կիբերանվտանգության ոլորտում իր ավելի քան 20 տարվա փորձը։ Նրա խոսքով՝ 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական առաջիկա ընտրությունները պետք է անցնեն առավելագույնս թափանցիկ և դիմացկուն արտաքին թվային սպառնալիքների նկատմամբ, իսկ թվային պաշտպանությունը դառնում է ժողովրդավարական գործընթացի առանցքային տարրը։
Ցախկնան նշել է, որ ժամանակակից աշխարհում ընտրական գործընթացները գնալով ավելի հաճախ են հայտնվում տեղեկատվական և կիբերռիսկերի ճնշման տակ։ Այս համատեքստում նա ընդգծել է Էստոնիայի պատրաստակամությունը՝ առաջարկելու գործնական օգնություն և տեխնոլոգիաներ, որոնք արդեն ապացուցել են իրենց արդյունավետությունը էլեկտրոնային կառավարման ազգային համակարգում։
Հայտարարությունը հնչել է Երևանում ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։ Քննարկումը շոշափել է նաև ընտրական գործընթացների վրա միջազգային ազդեցության հարցը և թվային ենթակառուցվածքի ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ առանց արտաքին ճնշման քաղաքացիների ազատ կամարտահայտումն ապահովելու համար։

Foreign Minister Margus Tsahkna stated that Estonia is ready to transfer its more than 20 years of experience in cybersecurity to Armenia. According to him, the upcoming parliamentary elections on June 7, 2026, should be as transparent and resistant to external digital threats as possible, and digital protection is becoming a key element of the democratic process.
Tsahkna noted that in the modern world, electoral processes are increasingly under pressure from information and cyber risks. In this context, he emphasized Estonia's readiness to offer practical assistance and technologies that have already proven effective in the national e-governance system.
The statement was made at a joint press conference with Foreign Minister Ararat Mirzoyan in Yerevan. The discussion also touched upon the issue of international influence on electoral processes and the need to strengthen digital infrastructure to ensure the free expression of citizens' will without external pressure.