Էստոնիան ստանձնում է Հայաստանում ընտրությունների կիբերպաշտպանությունը. Տալլինը պատրաստ է կիսվել 20-ամյա փորձով
Երևանում խորհրդարանական քվեարկությունից առաջ ուժեղանում է միջազգային ուշադրությունը թվային անվտանգության և ընտրական համակարգի կայունության նկատմամբ
ԱԳ նախարար Մարգուս Ցախկնան հայտարարել է, որ Էստոնիան պատրաստ է Հայաստանին փոխանցել կիբերանվտանգության ոլորտում իր ավելի քան 20 տարվա փորձը։ Նրա խոսքով՝ 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական առաջիկա ընտրությունները պետք է անցնեն առավելագույնս թափանցիկ և դիմացկուն արտաքին թվային սպառնալիքների նկատմամբ, իսկ թվային պաշտպանությունը դառնում է ժողովրդավարական գործընթացի առանցքային տարրը։
Ցախկնան նշել է, որ ժամանակակից աշխարհում ընտրական գործընթացները գնալով ավելի հաճախ են հայտնվում տեղեկատվական և կիբերռիսկերի ճնշման տակ։ Այս համատեքստում նա ընդգծել է Էստոնիայի պատրաստակամությունը՝ առաջարկելու գործնական օգնություն և տեխնոլոգիաներ, որոնք արդեն ապացուցել են իրենց արդյունավետությունը էլեկտրոնային կառավարման ազգային համակարգում։
Հայտարարությունը հնչել է Երևանում ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։ Քննարկումը շոշափել է նաև ընտրական գործընթացների վրա միջազգային ազդեցության հարցը և թվային ենթակառուցվածքի ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ առանց արտաքին ճնշման քաղաքացիների ազատ կամարտահայտումն ապահովելու համար։

Эстония берётся за киберзащиту выборов в Армении: Таллин готов делиться 20-летним опытом
Перед парламентским голосованием в Ереване усиливается международное внимание к цифровой безопасности и устойчивости избирательной системы
Глава МИД Margus Tsahkna заявил, что Estonia готова передать Armenia свой более чем 20-летний опыт в сфере кибербезопасности. По его словам, предстоящие парламентские выборы 7 июня 2026 года должны пройти максимально прозрачно и устойчиво к внешним цифровым угрозам, а цифровая защита становится ключевым элементом демократического процесса.
Цахкна отметил, что в современном мире избирательные процессы всё чаще оказываются под давлением информационных и киберрисков. В этом контексте он подчеркнул готовность Эстонии предложить практическую помощь и технологии, которые уже доказали эффективность в национальной системе электронного управления.
Заявление прозвучало на совместной пресс-конференции с главой МИД Ararat Mirzoyan в Ереване. Обсуждение также затронуло вопрос международного влияния на выборные процессы и необходимость укрепления цифровой инфраструктуры, чтобы обеспечить свободное волеизъявление граждан без внешнего давления.