Մոտ 3500 քմ մակերեսով տարածքը Հրազդանի ձորում կբարեկարգվի Storaket Architectural Studio ճարտարապետական բյուրոյի նախագծով։ Կառավարությունն այդ նպատակների համար հատկացրել է 172 միլիոն դրամ, իսկ շինարարական աշխատանքների մեկնարկը նախատեսված է առաջիկա օրերին, հայտնել է Tigran Avinyan-ը կառավարության նիստի արդյունքներով։
Տարածքը գտնվում է Արաբկիր վարչական շրջանում, Երևանում Հրազդանի ձորի սկզբից մոտ 5,5 կմ հեռավորության վրա։ Նախագիծը ենթադրում է բարեկարգված հանրային տարածքի ստեղծում, որը կդառնա քաղաքի բնական գոտիների զարգացման ավելի լայն ծրագրի մաս։
Ավինյանի խոսքով, Բնապահպանության նախարարության կողմից անհրաժեշտ օրենսդրական փոփոխություններ կատարելուց հետո նախատեսվում է ամբողջ Հրազդանի ձորին տալ հատուկ պահպանվող հանրային տարածքի կարգավիճակ։ Դա թույլ կտա ուժեղացնել բնական լանդշաֆտի պաշտպանությունը և համակարգված զարգացնել հանգստի և զբոսանքի գոտիների ենթակառուցվածքները։

Разданское ущелье в Ереване ждет масштабное обновление: стартует благоустройство новой зоны
Правительство выделяет 172 млн драмов на проект, который может изменить статус всей территории ущелья
Участок площадью около 3500 кв. м в Разданском ущелье будет благоустроен по проекту архитектурного бюро Storaket Architectural Studio. На эти цели правительство выделило 172 млн драмов, а начало строительных работ запланировано на ближайшие дни, сообщили по итогам заседания кабмина Tigran Avinyan.
Территория расположена в районе Арабкир, примерно в 5,5 км от начала Разданского ущелья в Yerevan. Проект предполагает создание благоустроенного общественного пространства, которое станет частью более широкой программы развития природных зон города.
По словам Авиняна, после внесения необходимых законодательных изменений со стороны Министерства окружающей среды планируется придать всему Разданскому ущелью статус особо охраняемой общественной территории. Это позволит усилить защиту природного ландшафта и системно развивать инфраструктуру отдыха и прогулочных зон.