ԱՄՆ-ը չի հրաժարվում TRIPP-ից. 145 միլիոն դոլար արժողությամբ նախագիծը մնում է տարածաշրջանի առաջնահերթությունը
Վաշինգտոնը հաստատում է տրանսպորտային միջանցքի աջակցությունը և խոստանում է ներդրումներ կատարել ենթակառուցվածքներում և անվտանգության ոլորտում
ԱՄՆ վարչակազմը հավատարիմ է մնում «Թրամփի երթուղի հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախագծին։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը՝ ընդգծելով, որ նախաձեռնությունը մնում է Հարավային Կովկասում Վաշինգտոնի քաղաքականության առանցքային ուղղություններից մեկը։
Նախագիծը ենթադրում է մուլտիմոդալ տրանսպորտային հանգույցի ստեղծում, որը կապ կապահովի Ադրբեջանի հիմնական տարածքի և Նախիջևանի միջև՝ միևնույն ժամանակ պահպանելով Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու իրավասությունը։ ԱՄՆ-ում կարծում են, որ TRIPP-ի իրականացումը թույլ կտա զգալիորեն ուժեղացնել տարածաշրջանային կապվածությունը և նոր հնարավորություններ բացել տնտեսական աճի համար։
Նախաձեռնությունը մեկնարկելու համար Վաշինգտոնն արդեն ստանձնել է 145 միլիոն դոլարի չափով մեկնարկային պարտավորություններ։ Միջոցները նախատեսվում է ուղղել առևտրի, ենթակառուցվածքների և սահմանային անվտանգության զարգացմանը։ Պետդեպարտամենտում նաև նշել են, որ Հայաստանը շարունակում է համագործակցել ԱՄՆ-ի և մի շարք երրորդ երկրների հետ՝ նախագծի գործնական իրականացմանն անցնելը արագացնելու համար։

The U.S. is not abandoning TRIPP: the $145 million project remains a priority for the region
Washington confirms support for the transport corridor and promises investment in infrastructure and security
The U.S. administration remains committed to the "Trump Route for International Peace and Prosperity" (TRIPP) project. This was stated by a representative of the U.S. Department of State, emphasizing that the initiative remains one of the key areas of Washington's policy in the South Caucasus.
The project involves the creation of a multimodal transport hub that will provide communication between the main territory of Azerbaijan and Nakhichevan, while maintaining the sovereignty and jurisdiction of Armenia. The U.S. believes that the implementation of TRIPP will significantly strengthen regional connectivity and open up new opportunities for economic growth.
To launch the initiative, Washington has already made initial commitments of $145 million. The funds are planned to be directed to the development of trade, infrastructure and border security. The State Department also noted that Armenia continues to cooperate with the U.S. and a number of third countries to accelerate the transition of the project to practical implementation.