ԱՄՆ-ը չի հրաժարվում TRIPP-ից. 145 միլիոն դոլար արժողությամբ նախագիծը մնում է տարածաշրջանի առաջնահերթությունը
Վաշինգտոնը հաստատում է տրանսպորտային միջանցքի աջակցությունը և խոստանում է ներդրումներ կատարել ենթակառուցվածքներում և անվտանգության ոլորտում
ԱՄՆ վարչակազմը հավատարիմ է մնում «Թրամփի երթուղի հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախագծին։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը՝ ընդգծելով, որ նախաձեռնությունը մնում է Հարավային Կովկասում Վաշինգտոնի քաղաքականության առանցքային ուղղություններից մեկը։
Նախագիծը ենթադրում է մուլտիմոդալ տրանսպորտային հանգույցի ստեղծում, որը կապ կապահովի Ադրբեջանի հիմնական տարածքի և Նախիջևանի միջև՝ միևնույն ժամանակ պահպանելով Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու իրավասությունը։ ԱՄՆ-ում կարծում են, որ TRIPP-ի իրականացումը թույլ կտա զգալիորեն ուժեղացնել տարածաշրջանային կապվածությունը և նոր հնարավորություններ բացել տնտեսական աճի համար։
Նախաձեռնությունը մեկնարկելու համար Վաշինգտոնն արդեն ստանձնել է 145 միլիոն դոլարի չափով մեկնարկային պարտավորություններ։ Միջոցները նախատեսվում է ուղղել առևտրի, ենթակառուցվածքների և սահմանային անվտանգության զարգացմանը։ Պետդեպարտամենտում նաև նշել են, որ Հայաստանը շարունակում է համագործակցել ԱՄՆ-ի և մի շարք երրորդ երկրների հետ՝ նախագծի գործնական իրականացմանն անցնելը արագացնելու համար։

США не отказываются от TRIPP: проект на $145 млн остается приоритетом для региона
Вашингтон подтверждает поддержку транспортного коридора и обещает инвестиции в инфраструктуру и безопасность
Администрация США сохраняет приверженность проекту «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP). Об этом заявил представитель U.S. Department of State, подчеркнув, что инициатива остаётся одним из ключевых направлений политики Вашингтона на Южном Кавказе.
Проект предполагает создание мультимодального транспортного хаба, который обеспечит связь между основной территорией Азербайджан и Нахичеванью, при этом с сохранением суверенитета и юрисдикции Армения. В США считают, что реализация TRIPP позволит значительно усилить региональную связанность и открыть новые возможности для экономического роста.
Для запуска инициативы Вашингтон уже взял на себя стартовые обязательства в размере $145 млн. Средства планируется направить на развитие торговли, инфраструктуры и пограничной безопасности. В Госдепе также отметили, что Армения продолжает сотрудничество с США и рядом третьих стран, чтобы ускорить переход проекта к практической реализации.