Հայաստանի ներդրումային թռիչք. +88% մեկ տարում և ուղղակի ներդրումների աճ 3,6 անգամ
2025 թվականին Հայաստանի տնտեսությունը կապիտալի կտրուկ ներհոսք է ցուցադրել. ներդրումների ընդհանուր ծավալն աճել է 88%-ով՝ 2024 թվականի համեմատ, իսկ ուղղակի ներդրումներն աճել են անմիջապես 3,6 անգամ։ Այս մասին հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ ընդգծելով օտարերկրյա ներդրողների հետաքրքրության արագացումը դեպի իրական հատված։
Տարվա արդյունքներով օտարերկրյա ներդրումների համախառն ծավալը կազմել է 2,23 միլիարդ դոլար՝ նախորդ տարվա 1,18 միլիարդ դոլարի դիմաց։ Ուղղակի ներդրումները կազմել են 605,1 միլիոն դոլար (2024 թվականի 131,6 միլիոն դոլարի դիմաց), պորտֆելային ներդրումները՝ 564,8 միլիոն դոլար (նախկինում՝ 106,1 միլիոն դոլար), իսկ մյուս ներդրումները՝ 1,06 միլիարդ դոլար՝ 947,3 միլիոն դոլարի դիմաց։ Նման դինամիկան մատնանշում է ինչպես երկարաժամկետ, այնպես էլ ֆինանսական գործիքների ներդրումների ընդլայնումը։
Կապիտալի հիմնական աղբյուրներն են դարձել ԱՄՆ-ը, Լյուքսեմբուրգը, Ղազախստանը, Սինգապուրը, Շվեյցարիան և Ֆրանսիան։ Իշխանությունների գնահատմամբ՝ ներդրումների աճը արտացոլում է երկրի տնտեսության նկատմամբ վստահության բարձրացումը և Հայաստանի դերի ուժեղացումը որպես միջազգային բիզնեսի տարածաշրջանային հարթակ։

In 2025, the Armenian economy demonstrated a sharp inflow of capital: the total volume of investments increased by 88% compared to 2024, and direct investments increased by 3.6 times at once. This was announced by the Minister of Economy Gevorg Papoyan, emphasizing the accelerating interest of foreign investors in the real sector.
At the end of the year, the total volume of foreign investments reached $2.23 billion against $1.18 billion a year earlier. Direct investments amounted to $605.1 million (against $131.6 million in 2024), portfolio investments - $564.8 million (previously $106.1 million), and other investments - $1.06 billion against $947.3 million. This dynamic indicates the expansion of both long-term and financial investment instruments.
The main sources of capital were the USA, Luxembourg, Kazakhstan, Singapore, Switzerland and France. According to the authorities, the growth of investments reflects the increasing confidence in the country's economy and the strengthening role of Armenia as a regional platform for international business.