Հայաստանի ներդրումային թռիչք. +88% մեկ տարում և ուղղակի ներդրումների աճ 3,6 անգամ
2025 թվականին Հայաստանի տնտեսությունը կապիտալի կտրուկ ներհոսք է ցուցադրել. ներդրումների ընդհանուր ծավալն աճել է 88%-ով՝ 2024 թվականի համեմատ, իսկ ուղղակի ներդրումներն աճել են անմիջապես 3,6 անգամ։ Այս մասին հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ ընդգծելով օտարերկրյա ներդրողների հետաքրքրության արագացումը դեպի իրական հատված։
Տարվա արդյունքներով օտարերկրյա ներդրումների համախառն ծավալը կազմել է 2,23 միլիարդ դոլար՝ նախորդ տարվա 1,18 միլիարդ դոլարի դիմաց։ Ուղղակի ներդրումները կազմել են 605,1 միլիոն դոլար (2024 թվականի 131,6 միլիոն դոլարի դիմաց), պորտֆելային ներդրումները՝ 564,8 միլիոն դոլար (նախկինում՝ 106,1 միլիոն դոլար), իսկ մյուս ներդրումները՝ 1,06 միլիարդ դոլար՝ 947,3 միլիոն դոլարի դիմաց։ Նման դինամիկան մատնանշում է ինչպես երկարաժամկետ, այնպես էլ ֆինանսական գործիքների ներդրումների ընդլայնումը։
Կապիտալի հիմնական աղբյուրներն են դարձել ԱՄՆ-ը, Լյուքսեմբուրգը, Ղազախստանը, Սինգապուրը, Շվեյցարիան և Ֆրանսիան։ Իշխանությունների գնահատմամբ՝ ներդրումների աճը արտացոլում է երկրի տնտեսության նկատմամբ վստահության բարձրացումը և Հայաստանի դերի ուժեղացումը որպես միջազգային բիզնեսի տարածաշրջանային հարթակ։

Инвестиционный рывок Армении: +88% за год и рост прямых вложений в 3,6 раза
В 2025 году экономика Армения продемонстрировала резкий приток капитала: общий объём инвестиций вырос на 88% по сравнению с 2024 годом, а прямые инвестиции увеличились сразу в 3,6 раза. Об этом сообщил министр экономики Геворг Папоян, подчеркнув ускорение интереса иностранных инвесторов к реальному сектору.
По итогам года совокупный объём иностранных инвестиций достиг $2,23 млрд против $1,18 млрд годом ранее. Прямые инвестиции составили $605,1 млн (против $131,6 млн в 2024 году), портфельные — $564,8 млн (ранее $106,1 млн), а прочие вложения — $1,06 млрд против $947,3 млн. Такая динамика указывает на расширение как долгосрочных, так и финансовых инструментов инвестирования.
Основными источниками капитала стали США, Люксембург, Казахстан, Сингапур, Швейцария и Франция. По оценкам властей, рост инвестиций отражает повышение доверия к экономике страны и усиливающуюся роль Армении как региональной площадки для международного бизнеса.