Հայաստանը և Կատարը մտադիր են ակտիվացնել ներդրումային համագործակցությունը և ընդլայնել փոխգործակցությունը տնտեսության առանցքային ոլորտներում: Այս հարցերը քննարկվել են Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի և Կատարի դեսպան Մանսուր Աբդուլլա Ալ-Սուլայթիի հանդիպմանը: Ուշադրության կենտրոնում են համատեղ նախագծերը և փորձի փոխանակումը էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, գյուղատնտեսության և թվային փոխակերպման ոլորտներում:
Կողմերը հաստատել են, որ գործընկերության զարգացումը համապատասխանում է Հայաստանի տնտեսական քաղաքականության առաջնահերթություններին: Հատուկ շեշտ է դրվել ներդրողների համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման և երկրների միջև գործարար կապերի ամրապնդման վրա:
Առանձին նշվել է կրկնակի հարկումից խուսափելու մասին համաձայնագրի դերը, որն արդեն ստորագրվել է երկու պետությունների կառավարությունների միջև: Ակնկալվում է, որ այս փաստաթուղթը կհեշտացնի բիզնեսի աշխատանքը և լրացուցիչ խթան կհանդիսանա փոխադարձ ներդրումների աճի և նոր համատեղ նախագծերի մեկնարկի համար:

Армения и Катар готовят инвестиционный рывок: что изменится для бизнеса
Армения и Катар намерены активизировать инвестиционное сотрудничество и расширить взаимодействие в ключевых секторах экономики. Эти вопросы обсуждались на встрече министра финансов Армения Ваге Ованнисян и посла Катара Мансур Абдулла Аль-Сулайти. В центре внимания — совместные проекты и обмен опытом в энергетике, инфраструктуре, сельском хозяйстве и цифровой трансформации.
Стороны подтвердили, что развитие партнёрства соответствует приоритетам экономической политики Армении. Особый акцент сделан на создании благоприятных условий для инвесторов и укреплении деловых связей между странами.
Отдельно была отмечена роль соглашения об избежании двойного налогообложения, которое уже подписано между правительствами двух государств. Ожидается, что этот документ упростит работу бизнеса и станет дополнительным стимулом для роста взаимных инвестиций и запуска новых совместных проектов.