Փաշինյանը բացառել է ճնշումը ԵՄ-ի վրա. Հայաստանը չի շտապեցնի անդամակցության հարցը
Հայաստանը չի պատրաստվում արագացնել եվրաինտեգրման գործընթացը և ճնշում գործադրել Եվրամիության վրա՝ արագացված անդամակցության համար։ Այս մասին հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ Երևանը մտադիր չէ ընդունված օրենքներն օգտագործել որպես քաղաքական ճնշման գործիք։
Նրա խոսքով՝ երկիրը վերջնագրեր չի ներկայացնի, ինչպիսիք են ԵՄ-ին անհապաղ ընդունելու պահանջը։ Իշխանությունները հույս ունեն հանգիստ և հետևողական երկխոսության՝ առանց ավելորդ լարվածության, եվրաինտեգրումը դիտարկելով առաջին հերթին որպես ներքին բարեփոխումների և եվրոպական չափանիշներին մերձենալու ուղի։
Փաշինյանը նաև նշել է, որ ընդլայնման վերաբերյալ վերջնական որոշումը կայացնում է հենց Եվրոպական միությունը, և անհնար է արտաքինից ազդել այդ քաղաքական կամքի վրա։ Ընդ որում, նույնիսկ եթե անդամակցություն չտրամադրվի, Հայաստանը, նրա խոսքով, միևնույն է կշահի արդիականացման և ժամանակակից պահանջներին հարմարվելու շնորհիվ։

Пашинян исключил давление на ЕС: Армения не будет торопить вопрос членства
Армения не собирается форсировать процесс евроинтеграции и оказывать давление на Евросоюз ради ускоренного вступления. Об этом заявил Никол Пашинян, подчеркнув, что Ереван не намерен использовать принятые законы как инструмент для политического давления.
По его словам, страна не будет выдвигать ультиматумы вроде требования принять её в ЕС в кратчайшие сроки. Власти рассчитывают на спокойный и последовательный диалог без излишней напряженности, рассматривая евроинтеграцию прежде всего как путь к внутренним реформам и сближению с европейскими стандартами.
Пашинян также отметил, что окончательное решение о расширении принимает сам Европейский союз, и повлиять на эту политическую волю извне невозможно. При этом, даже если членство не будет предоставлено, Армения, по его словам, все равно выиграет за счёт модернизации и адаптации к современным требованиям.