Հայաստանը լուրջ հավակնություններ ունի դառնալ տեխնոլոգիական կենտրոն և ամրապնդում է համագործակցությունը Ֆրանսիայի հետ նորարարության և արհեստական ​​ինտելեկտի ոլորտում։ Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը բանակցություններ է վարել ֆրանսիացի գործընկեր Բենժամին Հադդադի հետ, որտեղ կողմերը ընդգծել են ամուր քաղաքական կապերը՝ որպես նոր համատեղ նախագծերի մեկնարկի հիմք։
Կարևոր շեշտը դրվում է մարդկային կապիտալի վրա. Երևանում վստահ են, որ երկու երկրների ինժեներական և գիտական ​​կարողությունների միավորումը հնարավորություններ կբացի կիսահաղորդիչների, R&D-ի և բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքի ստեղծման ոլորտներում։ Հայաստանը ձգտում է ներգրավել եվրոպական առաջատար ընկերություններին՝ առաջարկելով բարելավված բիզնես միջավայր և աջակցություն տեղական շուկա մուտք գործելու համար։
Առանձին քննարկվել է երկիրն որպես լիարժեք հետազոտական ​​հարթակ օգտագործելու գաղափարը՝ լուծումների նախագծումից մինչև փորձարկում։ Mistral AI-ի և այլ խաղացողների հետ արդեն իրականացվում են նախագծեր, իսկ հեռանկարում համագործակցությունը կարող է ընդգրկել կիբերանվտանգությունը և արհեստական ​​ինտելեկտի լայնածավալ մշակումները՝ ուժեղացնելով տնտեսությունը և արագացնելով երկրի եվրաինտեգրումը։

Армения делает серьёзную заявку на роль технологического хаба и усиливает сотрудничество с Францией в сфере инноваций и искусственного интеллекта. Министр высокотехнологической промышленности Мхитар Айрапетян провёл переговоры с французским коллегой Бенжаменом Хаддадом, где стороны подчеркнули прочные политические связи как основу для запуска новых совместных проектов.
Ключевой акцент сделан на человеческом капитале: в Ереване уверены, что объединение инженерных и научных компетенций двух стран откроет возможности в полупроводниках, R&D и создании высокотехнологичной продукции. Армения стремится привлечь ведущие европейские компании, предлагая улучшенную бизнес-среду и поддержку для выхода на местный рынок.
Отдельно обсуждалась идея использовать страну как полноценную исследовательскую площадку — от проектирования до тестирования решений. Уже реализуются проекты с Mistral AI и другими игроками, а в перспективе сотрудничество может охватить кибербезопасность и масштабные ИИ-разработки, усилив экономику и ускорив евроинтеграцию страны.