Հայաստանը հավաքում է արհեստական բանականության էլիտան. Երևանում կքննարկեն տեխնոլոգիաների ապագան
AI Conf Armenia 2026-ը կմիավորի փորձագետներին, գիտնականներին և ընկերություններին՝ քննարկելու, թե ինչպես է արհեստական բանականությունը փոխում տնտեսությունը
Երևանը պատրաստվում է արհեստական բանականության ոլորտում խոշորագույն իրադարձությանը՝ AI Conf Armenia 2026 համաժողովին, որը տեղի կունենա ապրիլի 18-ին։ Համաժողովի վայրը կլինի Երևանի պետական համալսարանը, որտեղ կհավաքվեն առաջատար մասնագետներ, հետազոտողներ և բիզնեսի ներկայացուցիչներ՝ քննարկելու ոլորտի ապագան։
Կազմակերպիչները նշում են, որ առանցքային ուշադրությունը կդարձվի արհեստական բանականության ենթակառուցվածքի զարգացմանը։ Խոսքը հաշվողական հզորությունների, տվյալների մշակման կենտրոնների և տեխնոլոգիաների գործնական ներդրման մասին է տնտեսության տարբեր ոլորտներում՝ արդյունաբերությունից մինչև սպասարկման ոլորտներ։ Ակնկալվում է, որ քննարկումները կանդրադառնան նաև լուծումների մասշտաբայնացման հարցերին։
Համաժողովը կդառնա փորձի փոխանակման և գործընկերությունների որոնման հարթակ։ Մասնակիցները կքննարկեն ընթացիկ միտումները, արհեստական բանականության կիրառման իրական դեպքերը և էկոհամակարգի զարգացման հեռանկարները Հայաստանում, որն աստիճանաբար ամրապնդում է իր դիրքերը որպես բարձր տեխնոլոգիաների տարածաշրջանային կենտրոն։

Armenia gathers the AI elite: Yerevan to discuss the future of technology
AI Conf Armenia 2026 will bring together experts, scientists and companies to discuss how AI is changing the economy
Yerevan is preparing for the largest event in the field of artificial intelligence - the AI Conf Armenia 2026 conference, which will be held on April 18. The venue will be Yerevan State University, which will bring together leading experts, researchers and business representatives to discuss the future of the industry.
The organizers note that key attention will be paid to the development of AI infrastructure. This includes computing power, data centers and the practical implementation of technologies in various sectors of the economy - from industry to service sectors. Discussions are also expected to touch upon the issues of scaling solutions.
The conference will become a platform for exchanging experience and finding partnerships. Participants will discuss current trends, real-world AI use cases and the prospects for developing the ecosystem in Armenia, which is gradually strengthening its position as a regional center for high technology.