Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կայքը "վայր ընկավ" 4 ժամով
Պլանային աշխատանքները ժամանակավորապես անջատել են առցանց հիմնական համակարգերը, ներառյալ հիփոթեքի և ԱՊՊԱ-ի գծով վերադարձները
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը ժամանակավորապես անջատել է իր կայքը և բանկային հաշիվների կենտրոնացված ռեգիստրը. ռեսուրսները հասանելի չեն եղել ապրիլի 14-ի երեկոյան մոտ 4 ժամ։ Ինչպես հայտնել են կարգավորիչում, սահմանափակումները գործել են ժամը 19:00-ից մինչև 23:00-ն և կապված են եղել տեղեկատվական համակարգերի պլանային սպասարկման հետ։
Աշխատանքների ընթացքում օգտատերերը կարող էին բախվել ռեգիստրի տվյալների վրա հիմնված ծառայությունների ընդհատումների հետ։ Մասնավորապես, չի գործել հիփոթեքի տոկոսների գծով եկամտահարկի վերադարձի դիմումների էլեկտրոնային համակարգը, ինչպես նաև զինծառայողների ապահովագրության ազգային հիմնադրամի տուրքի վերադարձի ծառայությունը։
Բացի այդ, սահմանափակումներ են գրանցվել բանկային հաշիվների ստուգման համակարգում, որն օգտագործվում է ԱՊՊԱ հատվածում ապահովադիրների կողմից։ Տեխնիկական աշխատանքների ավարտից հետո ռեսուրսների հասանելիությունը վերականգնվել է, սակայն կարգավորիչը նախապես զգուշացրել էր հնարավոր ժամանակավոր անհարմարությունների մասին։

Центральный банк Армении временно отключил свой сайт и централизованный реестр банковских счетов — ресурсы были недоступны около 4 часов вечером 14 апреля. Как сообщили в регуляторе, ограничения действовали с 19:00 до 23:00 и были связаны с плановым обслуживанием информационных систем.
На время работ пользователи могли столкнуться с перебоями в сервисах, завязанных на данные реестра. В частности, не функционировала электронная система подачи заявлений на возврат подоходного налога по процентам по ипотеке, а также сервис возврата гербового сбора Национального фонда страхования военнослужащих.
Кроме того, фиксировались ограничения в системе проверки банковских счетов, используемой страхователями в сегменте ОСАГО. После завершения технических работ доступ к ресурсам был восстановлен, однако регулятор заранее предупреждал о возможных временных неудобствах.