Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կայքը "վայր ընկավ" 4 ժամով
Պլանային աշխատանքները ժամանակավորապես անջատել են առցանց հիմնական համակարգերը, ներառյալ հիփոթեքի և ԱՊՊԱ-ի գծով վերադարձները
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը ժամանակավորապես անջատել է իր կայքը և բանկային հաշիվների կենտրոնացված ռեգիստրը. ռեսուրսները հասանելի չեն եղել ապրիլի 14-ի երեկոյան մոտ 4 ժամ։ Ինչպես հայտնել են կարգավորիչում, սահմանափակումները գործել են ժամը 19:00-ից մինչև 23:00-ն և կապված են եղել տեղեկատվական համակարգերի պլանային սպասարկման հետ։
Աշխատանքների ընթացքում օգտատերերը կարող էին բախվել ռեգիստրի տվյալների վրա հիմնված ծառայությունների ընդհատումների հետ։ Մասնավորապես, չի գործել հիփոթեքի տոկոսների գծով եկամտահարկի վերադարձի դիմումների էլեկտրոնային համակարգը, ինչպես նաև զինծառայողների ապահովագրության ազգային հիմնադրամի տուրքի վերադարձի ծառայությունը։
Բացի այդ, սահմանափակումներ են գրանցվել բանկային հաշիվների ստուգման համակարգում, որն օգտագործվում է ԱՊՊԱ հատվածում ապահովադիրների կողմից։ Տեխնիկական աշխատանքների ավարտից հետո ռեսուրսների հասանելիությունը վերականգնվել է, սակայն կարգավորիչը նախապես զգուշացրել էր հնարավոր ժամանակավոր անհարմարությունների մասին։

The Central Bank of Armenia temporarily disabled its website and the centralized register of bank accounts — the resources were unavailable for about 4 hours on the evening of April 14. According to the regulator, the restrictions were in effect from 19:00 to 23:00 and were related to scheduled maintenance of information systems.
During the work, users may have experienced interruptions in services tied to the registry data. In particular, the electronic system for submitting applications for income tax refunds on mortgage interest, as well as the service for refunding the stamp duty of the National Fund for Insurance of Servicemen, did not function.
In addition, there were restrictions in the bank account verification system used by insurers in the CTP insurance segment. After the completion of technical work, access to resources was restored, but the regulator warned in advance about possible temporary inconveniences.