Հայաստանում ցանկանում են կտրուկ սահմանափակել առցանց կազինոները և ներդնել ինքնաբլոկավորում
Խաղացողների կորուստները կկրճատվեն մինչև եկամտի 20%-ը, իսկ քաղաքացիների մի մասը կարող է ամբողջությամբ հեռացվել խաղադրույքներից
Հայաստանում պատրաստում են խիստ միջոցներ մոլեխաղերից կախվածության դեմ. կառավարությունը հավանություն է տվել պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի օրինագծին, որը պարտավորեցնում է առցանց կազինոներին ներդնել «ինքնաբլոկավորման» գործառույթը։ Ենթադրվում է, որ օգտատերը ցանկացած պահի մեկ սեղմումով կկարողանա փակել իր հաշիվը և զրկել իրեն խաղադրույքներից:
Փաստաթուղթը նաև սոցիալական սահմանափակումներ է մտցնում։ Մասնավորապես, առաջարկվում է արգելել մոլեխաղերին մասնակցել առանց լրացուցիչ եկամտի թոշակառուներին, ինչպես նաև սոցիալական նպաստներ ստացող քաղաքացիներին։ Այսպիսով, իշխանությունները հույս ունեն պաշտպանել բնակչության առավել խոցելի խմբերին ֆինանսական ռիսկերից:
Մեկ այլ առանցքային միջոց է կորուստների սահմանաչափը։ Համաձայն նախաձեռնության, օգտատերերը չեն կարողանա խաղադրույքների վրա ծախսել իրենց պաշտոնական եկամտի ավելի քան 20%-ը։ Օրինագիծը պետք է անցնի չորս ընթերցում խորհրդարանում, սակայն նրա հեղինակը հույս ունի, որ նոր կանոնները կարող են ուժի մեջ մտնել արդեն մինչև ամառվա սկիզբը:

Armenia Seeks to Sharply Restrict Online Casinos and Introduce Self-Blocking
Players will have their losses cut to 20% of their income, and some citizens may be completely barred from betting
Armenia is preparing tough measures against gambling addiction: the government has approved a bill by MP Hayk Sargsyan, which obliges online casinos to introduce a "self-blocking" function. It is assumed that the user will be able to close their account at any time with one click and deprive themselves of access to bets.
The document also introduces social restrictions. In particular, it is proposed to prohibit pensioners without additional income, as well as citizens receiving social benefits, from participating in gambling. In this way, the authorities hope to protect the most vulnerable segments of the population from financial risks.
Another key measure is the limit on losses. According to the initiative, users will not be able to spend more than 20% of their official income on bets. The bill has to go through four readings in parliament, but its author expects that the new rules could come into force before the beginning of summer.