Ադրբեջանական վառելիքը քանդեց մենաշնորհը Հայաստանի շուկայում
Նոր երկաթուղով մատակարարումներն արդեն քաղաքացիներին բերել են բազմամիլիարդավոր խնայողություններ և փոխել խաղի կանոնները
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանից նավթամթերքի մատակարարումները վերջնական հարված են հասցրել երկրի վառելիքի շուկայում մենաշնորհին։ Նրա խոսքով, առանձին խաղացողների գերիշխանության ապամոնտաժման գործընթացը տևել է մոտ ութ տարի և այժմ ավարտվել է։ Իշխանությունները կարծում են, որ առանցքային դեր է խաղացել երկաթուղային հաղորդակցության բացումը, որը թույլ է տվել հաստատել մատակարարումների այլընտրանքային ուղիներ:
Ինչպես նշել է Փաշինյանը, նոր լոգիստիկ երթուղիների շնորհիվ հայ սպառողներն արդեն տասնյակ միլիարդներ են խնայել։ Նա ընդգծել է, որ կառավարությունը պայքարում է ներքին ստվերային կառույցների դեմ, որոնք վերահսկում էին շուկան։ Ադրբեջանից վառելիքի ներմուծումը, նրա կարծիքով, վերջնականապես քանդել է նախկին համակարգը և ուժեղացրել մրցակցությունը:
Առաջին մատակարարումները սկսվել են 2025 թվականի դեկտեմբերին. այն ժամանակ երկիր է ժամանել ավելի քան 1200 տոննա А95 բենզինով բեռնված գնացք։ Արդեն հունվարին ճանապարհին էր լրացուցիչ 7600 տոննա վառելիք։ Այս մատակարարումները հնարավոր են դարձել Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունից հետո, ինչպես նաև Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ստորագրված հուշագրերից հետո, որոնք ճանապարհ են բացել համագործակցության և տարանցման նոր ձևաչափի համար:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что поставки нефтепродуктов из Азербайджана стали финальным ударом по монополии на топливном рынке страны. По его словам, процесс демонтажа доминирования отдельных игроков длился около восьми лет и теперь завершён. Власти считают, что ключевую роль сыграло открытие железнодорожного сообщения, позволившее наладить альтернативные каналы поставок.
Как отметил Пашинян, благодаря новым логистическим маршрутам армянские потребители уже сэкономили десятки миллиардов. Он подчеркнул, что правительство ведёт борьбу с внутренними теневыми структурами, контролировавшими рынок. Ввоз топлива из Азербайджана, по его мнению, окончательно разрушил прежнюю систему и усилил конкуренцию.
Первые поставки начались в декабре 2025 года: тогда в страну прибыл состав с более чем 1200 тоннами бензина А95. Уже в январе в пути находились дополнительные 7600 тонн топлива. Эти поставки стали возможны после договорённостей, достигнутых 8 августа в Вашингтоне, а также подписанных меморандумов между Арменией и США, открывших путь для нового формата сотрудничества и транзита.