Ադրբեջանական վառելիքը քանդեց մենաշնորհը Հայաստանի շուկայում
Նոր երկաթուղով մատակարարումներն արդեն քաղաքացիներին բերել են բազմամիլիարդավոր խնայողություններ և փոխել խաղի կանոնները
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանից նավթամթերքի մատակարարումները վերջնական հարված են հասցրել երկրի վառելիքի շուկայում մենաշնորհին։ Նրա խոսքով, առանձին խաղացողների գերիշխանության ապամոնտաժման գործընթացը տևել է մոտ ութ տարի և այժմ ավարտվել է։ Իշխանությունները կարծում են, որ առանցքային դեր է խաղացել երկաթուղային հաղորդակցության բացումը, որը թույլ է տվել հաստատել մատակարարումների այլընտրանքային ուղիներ:
Ինչպես նշել է Փաշինյանը, նոր լոգիստիկ երթուղիների շնորհիվ հայ սպառողներն արդեն տասնյակ միլիարդներ են խնայել։ Նա ընդգծել է, որ կառավարությունը պայքարում է ներքին ստվերային կառույցների դեմ, որոնք վերահսկում էին շուկան։ Ադրբեջանից վառելիքի ներմուծումը, նրա կարծիքով, վերջնականապես քանդել է նախկին համակարգը և ուժեղացրել մրցակցությունը:
Առաջին մատակարարումները սկսվել են 2025 թվականի դեկտեմբերին. այն ժամանակ երկիր է ժամանել ավելի քան 1200 տոննա А95 բենզինով բեռնված գնացք։ Արդեն հունվարին ճանապարհին էր լրացուցիչ 7600 տոննա վառելիք։ Այս մատակարարումները հնարավոր են դարձել Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունից հետո, ինչպես նաև Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ստորագրված հուշագրերից հետո, որոնք ճանապարհ են բացել համագործակցության և տարանցման նոր ձևաչափի համար:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the supply of petroleum products from Azerbaijan has become the final blow to the monopoly in the country's fuel market. According to him, the process of dismantling the dominance of individual players lasted about eight years and is now complete. The authorities believe that the opening of railway communication played a key role, allowing the establishment of alternative supply channels.
As Pashinyan noted, thanks to the new logistics routes, Armenian consumers have already saved tens of billions. He emphasized that the government is fighting against internal shadow structures that controlled the market. The import of fuel from Azerbaijan, in his opinion, completely destroyed the old system and increased competition.
The first deliveries began in December 2025: then a train with more than 1200 tons of A95 gasoline arrived in the country. In January, an additional 7600 tons of fuel were already on their way. These deliveries became possible after the agreements reached on August 8 in Washington, as well as the memorandums signed between Armenia and the United States, which opened the way for a new format of cooperation and transit.