TRIPP-ն արագանում է. Երևանն ու Վաշինգտոնն արագացնում են լայնածավալ տարանցիկ նախագիծը
Փաշինյանը հայտարարել է, որ կողմերն անցնում են ենթակառուցվածքների և էներգացանցերի իրականացման ակտիվ փուլին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ TRIPP նախագծի («Թրամփի երթուղին հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման») շուրջ աշխատանքները զգալիորեն արագացել են։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ը պայմանավորվել են նախաձեռնությունն իրականացնել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում, ընդ որում՝ Վաշինգտոնը հաստատում է նախագծի առաջնահերթությունը բարձր մակարդակով։
Ինչպես նշել է կառավարության ղեկավարը, քննարկումներն արդեն անցել են գործնական փուլ։ Դիտարկվող քայլերի թվում են էլեկտրահաղորդման գծերի և տարանցիկ միջանցքի գործարկման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների արագացված կառուցումը։ Իշխանությունները շեշտում են, որ ամերիկյան կողմի հետ փոխգործակցությունը մնում է սերտ և կառուցողական։
TRIPP նախագիծը ենթադրում է Հայաստանի տարածքով մուլտիմոդալ տրանսպորտային երթուղու ստեղծում, որը կարող է կապել Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջևանի հետ և ներգրավվել ավելի լայն միջազգային լոգիստիկ միջանցքում։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր TRIPP Development Company-ի ստեղծման պլանների մասին՝ ԱՄՆ-ի կողմից 74% և Հայաստանի կողմից 26% հնարավոր սեփականության կառուցվածքով, ինչպես նաև իրականացման ժամկետը մինչև 49 տարի՝ երկարաձգման հնարավորությամբ։

TRIPP ускоряется: Ереван и Вашингтон форсируют масштабный транзитный проект
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что работа над проектом TRIPP («Маршрут Трампа ради международного мира и процветания») заметно ускорилась. По его словам, Армения и США договорились реализовать инициативу в максимально сжатые сроки, при этом Вашингтон подтверждает приоритетность проекта на высоком уровне.
Как отметил глава правительства, обсуждения уже вышли на практическую стадию. Среди рассматриваемых шагов — ускоренное строительство линий электропередачи и сопутствующей инфраструктуры, необходимой для запуска транзитного коридора. Власти подчеркивают, что взаимодействие с американской стороной остаётся плотным и конструктивным.
Проект TRIPP предполагает создание мультимодального транспортного маршрута через территорию Армении, который может связать основную часть Азербайджана с Нахичеванью и вписаться в более широкий международный логистический коридор. Ранее сообщалось о планах создания TRIPP Development Company с возможной структурой владения 74% у США и 26% у Армении, а также сроком реализации до 49 лет с возможностью продления.