TRIPP-ն արագանում է. Երևանն ու Վաշինգտոնն արագացնում են լայնածավալ տարանցիկ նախագիծը
Փաշինյանը հայտարարել է, որ կողմերն անցնում են ենթակառուցվածքների և էներգացանցերի իրականացման ակտիվ փուլին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ TRIPP նախագծի («Թրամփի երթուղին հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման») շուրջ աշխատանքները զգալիորեն արագացել են։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ը պայմանավորվել են նախաձեռնությունն իրականացնել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում, ընդ որում՝ Վաշինգտոնը հաստատում է նախագծի առաջնահերթությունը բարձր մակարդակով։
Ինչպես նշել է կառավարության ղեկավարը, քննարկումներն արդեն անցել են գործնական փուլ։ Դիտարկվող քայլերի թվում են էլեկտրահաղորդման գծերի և տարանցիկ միջանցքի գործարկման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների արագացված կառուցումը։ Իշխանությունները շեշտում են, որ ամերիկյան կողմի հետ փոխգործակցությունը մնում է սերտ և կառուցողական։
TRIPP նախագիծը ենթադրում է Հայաստանի տարածքով մուլտիմոդալ տրանսպորտային երթուղու ստեղծում, որը կարող է կապել Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջևանի հետ և ներգրավվել ավելի լայն միջազգային լոգիստիկ միջանցքում։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր TRIPP Development Company-ի ստեղծման պլանների մասին՝ ԱՄՆ-ի կողմից 74% և Հայաստանի կողմից 26% հնարավոր սեփականության կառուցվածքով, ինչպես նաև իրականացման ժամկետը մինչև 49 տարի՝ երկարաձգման հնարավորությամբ։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced that work on the TRIPP project ("Trump Route for International Peace and Prosperity") has accelerated significantly. According to him, Armenia and the United States have agreed to implement the initiative as soon as possible, while Washington confirms the priority of the project at a high level.
According to the head of government, the discussions have already reached a practical stage. The steps under consideration include the accelerated construction of power transmission lines and related infrastructure necessary to launch the transit corridor. The authorities emphasize that interaction with the American side remains close and constructive.
The TRIPP project involves the creation of a multimodal transport route through the territory of Armenia, which could connect the main part of Azerbaijan with Nakhichevan and fit into a wider international logistics corridor. It was previously reported about plans to create TRIPP Development Company with a possible ownership structure of 74% for the USA and 26% for Armenia, as well as an implementation period of up to 49 years with the possibility of extension.