Հայաստանում կկառուցվի "մարզիկների գյուղ". Համահայկական խաղերի նախագիծը կանաչ լույս ստացավ
Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել Համահայկական խաղերի գյուղի ստեղծման նախագծին՝ շինարարության համար հողատարածք հատկացնելով Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեին։ Նոր համալիրը նախատեսվում է տեղակայել Երևանից ոչ հեռու գտնվող Ջրվեժ գյուղում և այն վերածել ժամանակակից մարզական կենտրոնի։
Նախագիծը նախատեսում է մոտ 600 էկո-քոթեջների կառուցում մրցումների մասնակիցների համար, ինչպես նաև մարզումների և միջազգային մրցաշարերի անցկացման ենթակառուցվածքների զարգացում։ Շինարարության փուլում, որը նախատեսված է 5 տարի, ներդրողն ազատվում է անտառապարկի տարածքի օգտագործման վարձավճարից, մինչդեռ հայտարարվել է, որ ծառահատումներ չեն պահանջվի։
Ինչպես նշել է փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, իրականացումը լինելու է փուլային և մեծապես ֆինանսավորվելու է հայկական սփյուռքի նվիրատվությունների հաշվին։ Իշխանությունները ակնկալում են, որ նոր օբյեկտը կդառնա ոչ միայն Համահայկական խաղերի բազա, այլև խոշոր միջազգային մարզական միջոցառումների անցկացման հարթակ։

В Армении построят «деревню спортсменов»: проект Панармянских игр получил зелёный свет
Правительство Армении поддержало проект создания Деревни Панармянских игр, выделив участок под застройку организации Всемирный комитет Панармянских игр. Новый комплекс планируется разместить в посёлке Джрвеж недалеко от Еревана и превратить его в современный спортивный центр.
Проект предусматривает строительство около 600 экокоттеджей для размещения участников соревнований, а также развитие инфраструктуры для проведения тренировок и международных турниров. На этапе строительства, который рассчитан на 5 лет, инвестор освобождается от арендной платы за использование территории лесопарка, при этом заявлено, что вырубка деревьев не потребуется.
Как отметил вице-премьер Тигран Хачатрян, реализация будет поэтапной и в значительной степени профинансирована за счёт пожертвований армянской диаспоры. Власти рассчитывают, что новый объект станет не только базой для Панармянских игр, но и площадкой для крупных международных спортивных мероприятий.