Nvidia-ն ձգտում է Հայաստան. Փաշինյանը ստացել է առաջարկ, որից հնարավոր չէ հրաժարվել
NVIDIA-ի փոխնախագահը, Integra Technologies-ի և ServiceTitan-ի ղեկավարները անձամբ ժամանել են Երևան՝ Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկելու երկրում բիզնեսի զարգացման բազմամիլիոնանոց ծրագրերը:
Երեկ Հայաստանի վարչապետը առանցքային հանդիպում է ունեցել առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունների թոփ-մենեջերների հետ։ NVIDIA-ի, Integra Technologies-ի և ServiceTitan-ի ղեկավարները բարձր են գնահատել կառավարության կողմից ՏՏ ոլորտի համար ստեղծված պայմանները և հայտարարել են իրենց գործունեությունը էապես ընդլայնելու պատրաստակամության մասին, ներառյալ նոր ծրագրերն ու լայնածավալ նախագծերը։ Առանձնահատուկ նշվել է Firebird նախաձեռնության հաջող իրականացումը՝ արհեստական ​​ինտելեկտի գործարանի և ժամանակակից տվյալների կենտրոնի կառուցման ուղղությամբ:
Փաշինյանն իր հերթին ողջունել է ներդրողների մտադրությունները և ընդգծել հայկական սփյուռքի և ԱՄՆ-ի հետ կապերի ամրապնդման ռազմավարական կարևորությունը։ Կողմերը քննարկել են նաև լրացուցիչ ներդրումների ներգրավման հնարավորությունները, որոնք կարող են Հայաստանը վերածել գլոբալ տեխնոլոգիական քարտեզի վրա նկատելի խաղացողի:

The Vice President of NVIDIA, the heads of Integra Technologies and ServiceTitan personally flew to Yerevan to discuss multi-million dollar plans with Nikol Pashinyan to develop business in the country.
Yesterday, the Prime Minister of Armenia held a key meeting with top managers of leading technology companies. The heads of NVIDIA, Integra Technologies and ServiceTitan praised the conditions created by the government for the IT sector and announced their readiness to significantly expand their activities, including new programs and large-scale projects. They especially noted the successful implementation of the Firebird initiative to build an artificial intelligence plant and a modern data center.
Pashinyan, in turn, welcomed the investors' intentions and emphasized the strategic importance of strengthening ties with the Armenian diaspora and the United States. The parties also discussed the possibilities of attracting additional investments that could turn Armenia into a prominent player on the global technology map.