Nvidia-ն ձգտում է Հայաստան. Փաշինյանը ստացել է առաջարկ, որից հնարավոր չէ հրաժարվել
NVIDIA-ի փոխնախագահը, Integra Technologies-ի և ServiceTitan-ի ղեկավարները անձամբ ժամանել են Երևան՝ Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկելու երկրում բիզնեսի զարգացման բազմամիլիոնանոց ծրագրերը:
Երեկ Հայաստանի վարչապետը առանցքային հանդիպում է ունեցել առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունների թոփ-մենեջերների հետ։ NVIDIA-ի, Integra Technologies-ի և ServiceTitan-ի ղեկավարները բարձր են գնահատել կառավարության կողմից ՏՏ ոլորտի համար ստեղծված պայմանները և հայտարարել են իրենց գործունեությունը էապես ընդլայնելու պատրաստակամության մասին, ներառյալ նոր ծրագրերն ու լայնածավալ նախագծերը։ Առանձնահատուկ նշվել է Firebird նախաձեռնության հաջող իրականացումը՝ արհեստական ​​ինտելեկտի գործարանի և ժամանակակից տվյալների կենտրոնի կառուցման ուղղությամբ:
Փաշինյանն իր հերթին ողջունել է ներդրողների մտադրությունները և ընդգծել հայկական սփյուռքի և ԱՄՆ-ի հետ կապերի ամրապնդման ռազմավարական կարևորությունը։ Կողմերը քննարկել են նաև լրացուցիչ ներդրումների ներգրավման հնարավորությունները, որոնք կարող են Հայաստանը վերածել գլոբալ տեխնոլոգիական քարտեզի վրա նկատելի խաղացողի:

Nvidia рвется в Армению: Пашинян получил предложение, от которого невозможно отказаться
Вице-президент NVIDIA, главы Integra Technologies и ServiceTitan лично прилетели в Ереван, чтобы обсудить с Николом Пашиняном многомиллионные планы по развитию бизнеса в стране.
Вчера премьер-министр Армении провел ключевую встречу с топ-менеджерами ведущих технологических компаний. Руководители NVIDIA, Integra Technologies и ServiceTitan высоко оценили условия, созданные правительством для IT-сектора, и заявили о готовности существенно расширить свою деятельность, включая новые программы и масштабные проекты. Особо отметили успешную реализацию инициативы Firebird по строительству завода искусственного интеллекта и современного дата-центра.
Пашинян в свою очередь приветствовал намерения инвесторов и подчеркнул стратегическую важность укрепления связей с армянской диаспорой и США. Стороны также обсудили возможности привлечения дополнительных инвестиций, которые могут превратить Армению в заметного игрока на глобальной технологической карте.