Հարկային առաջընթաց Հայաստանում. բարեխիղճ հարկատուի կարգավիճակը կփոխվի ընդմիշտ
ՊԵԿ-ը բարեփոխում է նախապատրաստում, որը կպարզեցնի արտոնությունների համակարգը և կուժեղացնի վերահսկողությունը
Հայաստանում նախատեսում են թարմացնել «օրինապահ հարկատուի» ինստիտուտը, որպեսզի այն ավելի գրավիչ ու արդյունավետ դարձնեն։ Պետական եկամուտների կոմիտեում նշում են, որ դեռևս 2021 թվականին գործարկված ծրագիրն ի սկզբանե ուղղված է եղել հարկային կարգապահության ամրապնդմանը և հարկերի վճարման կայուն մշակույթի ձևավորմանը, ինչպես նաև ընդհանուր առմամբ կառավարման բարելավմանը։
Այժմ իշխանությունները ցանկանում են վերաձևաչափել համակարգը. բարեխիղճ հարկատուի վկայականը առաջարկվում է տրամադրել անժամկետ, բայց խախտումների դեպքում կասեցման հնարավորությամբ։ Նախատեսվում է նաև ուժեղացնել կանոնավոր վերահսկողությունը եռամսյակային ձևաչափով և միաժամանակ մեղմել ԱԱՀ-ի վերադարձի պահանջները ծրագրի մասնակիցների համար։ Բոնուսների շարքում պահպանվում են բողոքների արագացված քննարկումը, օրենսդրության մեջ փոփոխությունների վերաբերյալ անհատական ծանուցումները և վարկային ռիսկերի նվազեցումը։
Առանձին նշվում է, որ երկրի հարկաբյուջետային համակարգը վերջին տարիներին զգալիորեն աճել է։ Կառավարության տվյալներով՝ 2017-ից մինչև 2025 թվականը բյուջեի եկամուտները, ներառյալ հարկերը, աճել են 130%-ով։ Մոտ 29% գնաճի պայմաններում իրական աճը փաստացիորեն գերազանցել է կրկնապատիկ աճը, ինչը Երևանում կապում են կառավարման ուժեղացման և հարկային բազայի ընդլայնման հետ։

Tax Breakthrough in Armenia: The Status of a Conscientious Payer Will Change Forever
Armenia plans to update the institution of the "law-abiding taxpayer" to make it more attractive and effective. The State Revenue Committee notes that the program, launched back in 2021, was initially aimed at strengthening tax discipline and forming a sustainable culture of tax payment, as well as improving administration in general.
Now the authorities want to reformat the system: it is proposed to issue a certificate of a conscientious taxpayer indefinitely, but with the possibility of suspension in case of violations. It is also planned to strengthen regular control in a quarterly format and at the same time soften the requirements for VAT refunds for program participants. Among the bonuses, accelerated consideration of complaints, individual notifications of changes in legislation and reduction of credit risks are retained.
It is also noted that the country's fiscal system has grown significantly in recent years. According to the government, from 2017 to 2025, budget revenues, including taxes, increased by 130%. Taking into account inflation of about 29%, the real growth actually exceeded a two-fold increase, which Yerevan attributes to the strengthening of administration and the expansion of the tax base.