ԱԶԲ-ն կանխատեսում է Հայաստանի համար. աճ 2026 թվականին
Երկրի տնտեսությունը կարող է ամրապնդվել ներդրումների և ներքին պահանջարկի շնորհիվ, սակայն արտաքին գործոնները մնում են անկայուն
Ասիական զարգացման բանկը ակնկալում է, որ Հայաստանի տնտեսությունը 2026 թվականին կաճի 5,5%-ով, իսկ 2027 թվականին՝ 5,7%-ով։ Ընդ որում, վերլուծաբանները ընդգծում են, որ դինամիկան մեծապես կախված կլինի ներքին պահանջարկից, առաջին հերթին՝ պետական ներդրումներից և սոցիալական ծրագրերից, որոնք դառնում են ընդլայնման առանցքային շարժիչ ուժը։
Կանխատեսման մեջ նշվում է, որ բազային սցենարն ուղեկցվում է ինչպես նվազման ռիսկերով, այնպես էլ արագացման ներուժով։ Աճի վրա ճնշում կարող են գործադրել Մերձավոր Արևելքում տիրող աշխարհաքաղաքական անկայունությունը, Հորմուզի նեղուցով լոգիստիկայի խափանումները և էներգակիրների համաշխարհային գների աճը, ինչը կարող է ուժեղացնել գնաճը և մեծացնել ծախսերը։ Միևնույն ժամանակ, տարածաշրջանային հարաբերությունների բարելավումը և Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրերի առաջխաղացումը, ինչպես նաև Թուրքիայի հետ հնարավոր կարգավորումը և սահմանների բացումը դիտարկվում են որպես տնտեսության արագացման գործոններ։
Ըստ ոլորտների, սպասվում է լայն ընդլայնում։ Ծառայությունները կարող են աճել մինչև 7%՝ ֆինանսական հատվածի և թվային ուղղությունների շնորհիվ, շինարարությունը կպահպանի բարձր տեմպերը՝ ավելի քան 17%՝ ենթակառուցվածքային և բնակարանային նախագծերի շնորհիվ, իսկ արդյունաբերությունը և գյուղատնտեսությունը ցույց կտան չափավոր աճ՝ արտահանման խթանների և պետական ծրագրերի ֆոնին։ Ներքին պահանջարկը կմնա առանցքային շարժիչ ուժը, ընդ որում, սպառումը և ներդրումները կշարունակեն աջակցել տնտեսական ակտիվությանը նույնիսկ դրամական փոխանցումների դանդաղման դեպքում։

Азиатский банк развития ожидает, что экономика Армении вырастет на 5,5% в 2026 году и на 5,7% в 2027 году. При этом аналитики подчеркивают, что динамика будет во многом зависеть от внутреннего спроса, прежде всего государственных инвестиций и социальных программ, которые становятся ключевым двигателем расширения.
В прогнозе отмечается, что базовый сценарий сопровождается как рисками снижения, так и потенциалом ускорения. Давление на рост могут оказать геополитическая нестабильность на Ближнем Востоке, перебои в логистике через Ормузский пролив и рост мировых цен на энергоносители, что способно усилить инфляцию и увеличить издержки. В то же время улучшение региональных отношений и продвижение мирных договорённостей с Азербайджаном, а также возможная нормализация с Турцией и открытие границ рассматриваются как факторы ускорения экономики.
По секторам ожидается широкое расширение. Услуги могут расти до 7% за счёт финансового сектора и цифровых направлений, строительство сохранит высокие темпы свыше 17% благодаря инфраструктурным и жилищным проектам, а промышленность и сельское хозяйство покажут умеренный рост на фоне экспортных стимулов и госпрограмм. Внутренний спрос останется ключевым драйвером, при этом потребление и инвестиции продолжат поддерживать экономическую активность даже при замедлении денежных переводов.