ԱԶԲ-ն կանխատեսում է Հայաստանի համար. աճ 2026 թվականին
Երկրի տնտեսությունը կարող է ամրապնդվել ներդրումների և ներքին պահանջարկի շնորհիվ, սակայն արտաքին գործոնները մնում են անկայուն
Ասիական զարգացման բանկը ակնկալում է, որ Հայաստանի տնտեսությունը 2026 թվականին կաճի 5,5%-ով, իսկ 2027 թվականին՝ 5,7%-ով։ Ընդ որում, վերլուծաբանները ընդգծում են, որ դինամիկան մեծապես կախված կլինի ներքին պահանջարկից, առաջին հերթին՝ պետական ներդրումներից և սոցիալական ծրագրերից, որոնք դառնում են ընդլայնման առանցքային շարժիչ ուժը։
Կանխատեսման մեջ նշվում է, որ բազային սցենարն ուղեկցվում է ինչպես նվազման ռիսկերով, այնպես էլ արագացման ներուժով։ Աճի վրա ճնշում կարող են գործադրել Մերձավոր Արևելքում տիրող աշխարհաքաղաքական անկայունությունը, Հորմուզի նեղուցով լոգիստիկայի խափանումները և էներգակիրների համաշխարհային գների աճը, ինչը կարող է ուժեղացնել գնաճը և մեծացնել ծախսերը։ Միևնույն ժամանակ, տարածաշրջանային հարաբերությունների բարելավումը և Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրերի առաջխաղացումը, ինչպես նաև Թուրքիայի հետ հնարավոր կարգավորումը և սահմանների բացումը դիտարկվում են որպես տնտեսության արագացման գործոններ։
Ըստ ոլորտների, սպասվում է լայն ընդլայնում։ Ծառայությունները կարող են աճել մինչև 7%՝ ֆինանսական հատվածի և թվային ուղղությունների շնորհիվ, շինարարությունը կպահպանի բարձր տեմպերը՝ ավելի քան 17%՝ ենթակառուցվածքային և բնակարանային նախագծերի շնորհիվ, իսկ արդյունաբերությունը և գյուղատնտեսությունը ցույց կտան չափավոր աճ՝ արտահանման խթանների և պետական ծրագրերի ֆոնին։ Ներքին պահանջարկը կմնա առանցքային շարժիչ ուժը, ընդ որում, սպառումը և ներդրումները կշարունակեն աջակցել տնտեսական ակտիվությանը նույնիսկ դրամական փոխանցումների դանդաղման դեպքում։

ADB Forecast for Armenia: Growth in 2026
The country's economy may strengthen due to investment and domestic demand, but external factors remain unstable
The Asian Development Bank expects Armenia's economy to grow by 5.5% in 2026 and 5.7% in 2027. At the same time, analysts emphasize that the dynamics will largely depend on domestic demand, primarily government investments and social programs, which are becoming a key driver of expansion.
The forecast notes that the baseline scenario is accompanied by both downside risks and upside potential. Geopolitical instability in the Middle East, disruptions in logistics through the Strait of Hormuz, and rising global energy prices, which could fuel inflation and increase costs, could put pressure on growth. At the same time, improved regional relations and the promotion of peace agreements with Azerbaijan, as well as possible normalization with Turkey and the opening of borders, are seen as factors accelerating the economy.
A broad expansion is expected across sectors. Services could grow by up to 7% due to the financial sector and digital areas, construction will maintain high rates of over 17% thanks to infrastructure and housing projects, and industry and agriculture will show moderate growth amid export incentives and government programs. Domestic demand will remain a key driver, with consumption and investment continuing to support economic activity even as remittances slow.