Ասիական զարգացման բանկը կանխատեսում է Հայաստանի ապրանքների առևտրի դեֆիցիտի ընդլայնում մինչև ՀՆԱ-ի 10,7%-ը 2026–2027 թվականներին։ Պատճառը նշվում է գլոբալ մատակարարման շղթաների խափանումները և անկայունությունը արտահանման շուկաներում, ինչն ուժեղացնում է ճնշումը երկրի արտաքին առևտրային հաշվեկշռի վրա։
Ընդ որում, արտահանումը ցույց է տալիս վստահ աճ. սպասվում է 11% աճ 2026 թվականին և գրեթե 18% 2027 թվականին՝ շնորհիվ գունավոր մետաղների, արդյունաբերական ապրանքների և վերամշակված արտադրանքի մատակարարումների։ Սակայն ներմուծումն աճում է ավելի արագ՝ տարեկան մոտ 15–16%, ինչը կապված է խոշոր ենթակառուցվածքային և ներդրումային նախագծերի հետ, որոնք պահանջում են սարքավորումների և կապիտալ ապրանքների զգալի գնումներ։
ԱԶԲ-ի գնահատմամբ՝ ընթացիկ հաշվի դեֆիցիտը կարող է աճել մինչև ՀՆԱ-ի 6,1%-ը 2026 թվականին, այնուհետև նվազել մինչև 5,6%-ը 2027 թվականին։ Ճնշում են գործադրում տրանսպորտային ծախսերի աճը, անկայունությունը տարածաշրջանում և ավելի թանկ ներմուծումը։ Ընդ որում, 2026 թվականի սկզբի վիճակագրությունը ցույց է տալիս արտաքին առևտրի ընդհանուր աճ. ապրանքաշրջանառությունն աճել է 9,3%-ով, արտահանումը՝ 12,6%-ով, իսկ ներմուծումը՝ 7,3%-ով, ինչն արտացոլում է միաժամանակ և ակտիվության վերականգնումը, և պահպանվող կառուցվածքային անհավասարակշռությունը։

Азиатский банк развития прогнозирует расширение дефицита торговли товарами Армении до 10,7% ВВП в 2026–2027 годах. Причиной называют сбои в глобальных цепочках поставок и нестабильность на экспортных рынках, что усиливает давление на внешнеторговый баланс страны.
При этом экспорт демонстрирует уверенный рост: ожидается увеличение на 11% в 2026 году и почти 18% в 2027 году за счёт поставок цветных металлов, промышленных товаров и переработанной продукции. Однако импорт растёт быстрее — около 15–16% ежегодно, что связано с крупными инфраструктурными и инвестиционными проектами, требующими значительных закупок оборудования и капитальных товаров.
По оценке АБР, дефицит текущего счёта может увеличиться до 6,1% ВВП в 2026 году и затем снизиться до 5,6% в 2027 году. Давление создают рост транспортных расходов, нестабильность в регионе и более дорогой импорт. При этом статистика за начало 2026 года показывает общий рост внешней торговли: товарооборот увеличился на 9,3%, экспорт вырос на 12,6%, а импорт — на 7,3%, что отражает одновременно и восстановление активности, и сохраняющийся структурный дисбаланс.