Ասիական զարգացման բանկը կանխատեսում է Հայաստանի ապրանքների առևտրի դեֆիցիտի ընդլայնում մինչև ՀՆԱ-ի 10,7%-ը 2026–2027 թվականներին։ Պատճառը նշվում է գլոբալ մատակարարման շղթաների խափանումները և անկայունությունը արտահանման շուկաներում, ինչն ուժեղացնում է ճնշումը երկրի արտաքին առևտրային հաշվեկշռի վրա։
Ընդ որում, արտահանումը ցույց է տալիս վստահ աճ. սպասվում է 11% աճ 2026 թվականին և գրեթե 18% 2027 թվականին՝ շնորհիվ գունավոր մետաղների, արդյունաբերական ապրանքների և վերամշակված արտադրանքի մատակարարումների։ Սակայն ներմուծումն աճում է ավելի արագ՝ տարեկան մոտ 15–16%, ինչը կապված է խոշոր ենթակառուցվածքային և ներդրումային նախագծերի հետ, որոնք պահանջում են սարքավորումների և կապիտալ ապրանքների զգալի գնումներ։
ԱԶԲ-ի գնահատմամբ՝ ընթացիկ հաշվի դեֆիցիտը կարող է աճել մինչև ՀՆԱ-ի 6,1%-ը 2026 թվականին, այնուհետև նվազել մինչև 5,6%-ը 2027 թվականին։ Ճնշում են գործադրում տրանսպորտային ծախսերի աճը, անկայունությունը տարածաշրջանում և ավելի թանկ ներմուծումը։ Ընդ որում, 2026 թվականի սկզբի վիճակագրությունը ցույց է տալիս արտաքին առևտրի ընդհանուր աճ. ապրանքաշրջանառությունն աճել է 9,3%-ով, արտահանումը՝ 12,6%-ով, իսկ ներմուծումը՝ 7,3%-ով, ինչն արտացոլում է միաժամանակ և ակտիվության վերականգնումը, և պահպանվող կառուցվածքային անհավասարակշռությունը։

The Asian Development Bank forecasts that Armenia's trade deficit in goods will widen to 10.7% of GDP in 2026–2027. The reason is disruptions in global supply chains and instability in export markets, which increases pressure on the country's foreign trade balance.
At the same time, exports are showing steady growth: an increase of 11% is expected in 2026 and almost 18% in 2027 due to supplies of non-ferrous metals, industrial goods and processed products. However, imports are growing faster — about 15–16% annually, which is associated with large infrastructure and investment projects that require significant purchases of equipment and capital goods.
According to the ADB, the current account deficit may increase to 6.1% of GDP in 2026 and then decrease to 5.6% in 2027. The pressure is created by the growth of transport costs, instability in the region and more expensive imports. At the same time, statistics for the beginning of 2026 show an overall increase in foreign trade: trade increased by 9.3%, exports increased by 12.6%, and imports by 7.3%, which reflects both the recovery of activity and the continuing structural imbalance.