Հայաստանի պետական պարտքը կմոտենա ՀՆԱ-ի 51,5%-ին
Ասիական զարգացման բանկը կանխատեսում է, որ մինչև 2026 թվականի վերջը Հայաստանի պետական պարտքի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ին կհասնի 51,5%-ի։ Ընդ որում, վերլուծաբանները նշում են, որ հաշվարկն արդարացված է դրամի փոխարժեքի վրա լրացուցիչ ճնշման բացակայության դեպքում, որը կարող է առաջանալ արտաքին տնտեսական անորոշության պատճառով։
Հեռանկարում ցուցանիշը, ըստ ԱԶԲ-ի գնահատականի, կկայունանա մոտավորապես ՀՆԱ-ի 52%-ի մակարդակի վրա միջնաժամկետ հեռանկարում։ Համեմատության համար նշենք, որ ըստ ֆինանսների նախարարության տվյալների, 2025 թվականի վերջին պետական պարտքը կազմել է ՀՆԱ-ի 47,3%-ը, ինչը մնացել է 50%-ի սահմանված նպատակային կողմնորոշիչից ցածր։ Այսպիսով, սպասվում է աստիճանական մոտեցում պարտքի ավելի բարձր, բայց վերահսկելի մակարդակին։
Ավելի վաղ միջազգային վարկանիշային գործակալությունները նմանատիպ գնահատականներ էին տալիս դինամիկայի վերաբերյալ։ Մասնավորապես, S&P Global Ratings-ը սպասում էր պարտքի հարաբերական կայունության մոտ 44% ՀՆԱ-ի մակարդակի վրա, իսկ Fitch Ratings-ը կանխատեսում էր դրա աճը մինչև 53,6% առաջիկա տարիներին՝ պահպանվող դեֆիցիտների և ֆինանսավորման կարիքների ֆոնին։ 2025 թվականի վերջին Հայաստանի ընդհանուր պարտքը գնահատվել է մոտ 14,5 միլիարդ դոլար, ինչն արտացոլում է փոխառու բեռի շարունակական աճը՝ միաժամանակ տնտեսության աճի պայմաններում։

Госдолг Армении приблизится к 51,5% ВВП
Азиатский банк развития прогнозирует, что соотношение государственного долга Армении к ВВП к концу 2026 года достигнет 51,5%. При этом аналитики уточняют, что расчет справедлив при отсутствии дополнительного давления на курс драма, которое может возникнуть из-за внешней экономической неопределённости.
В дальнейшем показатель, по оценке АБР, стабилизируется примерно на уровне 52% ВВП в среднесрочной перспективе. Для сравнения, по данным Минфина, на конец 2025 года госдолг составлял 47,3% ВВП, что оставалось ниже установленного целевого ориентира в 50%. Таким образом, ожидается постепенное приближение к более высокому, но контролируемому уровню задолженности.
Ранее международные рейтинговые агентства давали схожие оценки динамики. В частности, S&P Global Ratings ожидало относительной стабильности долга на уровне около 44% ВВП, а Fitch Ratings прогнозировало его рост до 53,6% в последующие годы на фоне сохраняющихся дефицитов и потребностей в финансировании. Общий долг Армении на конец 2025 года оценивался примерно в 14,5 млрд долларов, что отражает продолжающееся увеличение заёмной нагрузки при одновременном росте экономики.