Հայաստանը և Firebird AI-ն GPU-ների մատակարարման համաձայնագիր են ստորագրել
Երկիրն ընդլայնում է GPU-ների հասանելիությունը և նախապատրաստում է հիմք ապագա AI տվյալների կենտրոնի համար
Հայաստանը 25 միլիոն դոլարի արհեստական ​​ինտելեկտի համար հաշվողական ռեսուրսներ կստանա Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարության և Firebird AI ընկերության միջև կնքված համաձայնագրի շնորհիվ: Պայմանագիրը նախատեսված է հինգ տարվա համար և ենթադրում է բարձր արտադրողականության GPU-ների մատակարարում երկրի AI ենթակառուցվածքի զարգացման համար:
Նախարար Մխիթար Հայրապետյանի խոսքով՝ նոր հզորությունները կբաշխվեն ստարտափների, հետազոտական ​​կենտրոնների, համալսարանների և AI ոլորտի մասնագետների միջև։ Սա թույլ կտա արագացնել մոդելների մշակումն ու ուսուցումը, ինչպես նաև ընդլայնել արհեստական ​​ինտելեկտի տեխնոլոգիաների գործնական ներդրումը տնտեսության և կրթության մեջ:
Ծրագիրն իրականացվում է երկրում AI տվյալների կենտրոնի ստեղծման ավելի լայն նախաձեռնության շրջանակներում։ Ավելի վաղ Հայաստանը NVIDIA-ի, Firebird-ի և Team Group-ի հետ համատեղ հայտարարել էր 500 միլիոն դոլար արժողությամբ գերհամակարգչային համալիրի գործարկման մասին՝ ավելի քան 100 ՄՎտ հզորությամբ և հազարավոր Blackwell GPU-ներով։ Հեռանկարում նախագիծը կարող է ընդլայնվել մինչև 4 միլիարդ դոլար և տասնյակ հազարավոր գրաֆիկական պրոցեսորներ՝ ընդգրկելով ուղղություններ ռոբոտաշինությունից մինչև կենսաբանություն և տիեզերական տեխնոլոգիաներ:

Armenia will receive $25 million worth of computing resources for artificial intelligence thanks to an agreement between the Ministry of High-Tech Industry and Firebird AI. The contract is for five years and involves the supply of high-performance GPUs for the development of the country's AI infrastructure.
According to Minister Mkhitar Hayrapetyan, the new capacities will be distributed among startups, research centers, universities, and AI specialists. This will accelerate the development and training of models, as well as expand the practical implementation of artificial intelligence technologies in the economy and education.
The project is being implemented as part of a larger initiative to create an AI data center in the country. Previously, Armenia, together with NVIDIA, Firebird, and Team Group, announced the launch of a $500 million supercomputer complex with a capacity of over 100 MW and thousands of Blackwell GPUs. In the future, the project could expand to $4 billion and tens of thousands of graphics processors, covering areas from robotics to bioscience and space technology.