Հայաստանը և Firebird AI-ն GPU-ների մատակարարման համաձայնագիր են ստորագրել
Երկիրն ընդլայնում է GPU-ների հասանելիությունը և նախապատրաստում է հիմք ապագա AI տվյալների կենտրոնի համար
Հայաստանը 25 միլիոն դոլարի արհեստական ​​ինտելեկտի համար հաշվողական ռեսուրսներ կստանա Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարության և Firebird AI ընկերության միջև կնքված համաձայնագրի շնորհիվ: Պայմանագիրը նախատեսված է հինգ տարվա համար և ենթադրում է բարձր արտադրողականության GPU-ների մատակարարում երկրի AI ենթակառուցվածքի զարգացման համար:
Նախարար Մխիթար Հայրապետյանի խոսքով՝ նոր հզորությունները կբաշխվեն ստարտափների, հետազոտական ​​կենտրոնների, համալսարանների և AI ոլորտի մասնագետների միջև։ Սա թույլ կտա արագացնել մոդելների մշակումն ու ուսուցումը, ինչպես նաև ընդլայնել արհեստական ​​ինտելեկտի տեխնոլոգիաների գործնական ներդրումը տնտեսության և կրթության մեջ:
Ծրագիրն իրականացվում է երկրում AI տվյալների կենտրոնի ստեղծման ավելի լայն նախաձեռնության շրջանակներում։ Ավելի վաղ Հայաստանը NVIDIA-ի, Firebird-ի և Team Group-ի հետ համատեղ հայտարարել էր 500 միլիոն դոլար արժողությամբ գերհամակարգչային համալիրի գործարկման մասին՝ ավելի քան 100 ՄՎտ հզորությամբ և հազարավոր Blackwell GPU-ներով։ Հեռանկարում նախագիծը կարող է ընդլայնվել մինչև 4 միլիարդ դոլար և տասնյակ հազարավոր գրաֆիկական պրոցեսորներ՝ ընդգրկելով ուղղություններ ռոբոտաշինությունից մինչև կենսաբանություն և տիեզերական տեխնոլոգիաներ:

Армения получит вычислительные ресурсы для искусственного интеллекта на сумму $25 млн благодаря соглашению между Министерством высокотехнологической промышленности и компанией Firebird AI. Контракт рассчитан на пять лет и предполагает поставку высокопроизводительных GPU для развития ИИ-инфраструктуры страны.
По словам министра Мхитара Айрапетяна, новые мощности будут распределяться между стартапами, исследовательскими центрами, университетами и специалистами в сфере ИИ. Это позволит ускорить разработку и обучение моделей, а также расширить практическое внедрение технологий искусственного интеллекта в экономике и образовании.
Проект реализуется в рамках более масштабной инициативы по созданию в стране AI-дата-центра. Ранее Армения совместно с NVIDIA, Firebird и Team Group объявила о запуске суперкомпьютерного комплекса стоимостью $500 млн с мощностью более 100 МВт и тысячами GPU Blackwell. В перспективе проект может расшириться до $4 млрд и десятков тысяч графических процессоров, охватывая направления от робототехники до бионаук и космических технологий.