Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել Ասիական զարգացման բանկի հետ նոր վարկային համաձայնագրին՝ 293 միլիոն դոլարի չափով՝ սեյսմակայուն դպրոցների կառուցման ծրագիրը շարունակելու համար։ Միջոցները կուղղվեն ենթակառուցվածքային ծրագրի ընդլայնմանը, որն արդեն իրականացվում է երկրում 2016 թվականից:
Ծրագրի նախնական փուլը նախատեսում էր մոտ 20 հազար աշակերտի համար նախատեսված 46 դպրոցների կառուցում և հիմնանորոգում։ Ներկայումս աշխատանքներն ավարտվել են 28 օբյեկտներում, ևս 18-ը գտնվում են իրականացման փուլում։ Նոր համաձայնագիրը թույլ կտա ծրագրին ավելացնել ևս 50 դպրոց, ինչը զգալիորեն կընդլայնի կրթական ենթակառուցվածքի ընդգրկումը:
Բացի շինարարությունից, ֆինանսավորումը կուղղվի շինարարական նորմերի վերանայմանը և երկրում սեյսմոգրաֆների ցանցի արդիականացմանը։ Լրացուցիչ նախատեսվում է մոտ 73 միլիոն դոլարի համաֆինանսավորում ԱԱՀ-ի փոխհատուցման տեսքով։ Իշխանությունները շեշտում են, որ ծրագիրն ուղղված է սեյսմավտանգավոր տարածաշրջանում ուսումնական հաստատությունների անվտանգության բարձրացմանը և կրթական միջավայրի երկարաժամկետ թարմացմանը:

Правительство Армении одобрило новое кредитное соглашение с Азиатский банк развития на сумму $293 млн для продолжения программы строительства сейсмостойких школ. Средства направят на расширение инфраструктурного проекта, который уже реализуется в стране с 2016 года.
Первоначальный этап программы предусматривал строительство и капитальный ремонт 46 школ, рассчитанных примерно на 20 тысяч учеников. На данный момент работы завершены в 28 объектах, ещё 18 находятся в стадии реализации. Новое соглашение позволит добавить к проекту ещё 50 школ, что значительно расширит охват образовательной инфраструктуры.
Помимо строительства, финансирование направят на пересмотр строительных норм и модернизацию сети сейсмографов по всей стране. Дополнительно предусмотрено софинансирование около $73 млн в виде компенсации НДС. Власти подчеркивают, что программа направлена на повышение безопасности учебных заведений в сейсмоопасном регионе и долгосрочное обновление образовательной среды.