Armenia-ում շահագործման է հանձնվել «Հյուսիս-Հարավ» ավտոմայրուղու նոր հատվածը՝ Ashtarak-ի և Gyumri-ի միջև։ Բացված՝ շուրջ 84 կմ երկարությամբ այս հատվածը դարձել է երկրի տրանսպորտային կապակցվածության բարելավմանն ուղղված խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծի առանցքային փուլերից մեկը։
Մայրուղին կառուցվել է որպես առաջին տեխնիկական դասի ճանապարհ և նախատեսված է մինչև 90 կմ/ժ արագությամբ երթևեկության համար։ Յուրաքանչյուր ուղղությամբ կազմակերպվել է երկուական գոտի՝ 3,6 մետր լայնությամբ, ինչպես նաև նախատեսվել են պաշտպանական գոտիներ՝ արտակարգ կանգառների և ճանապարհային աշխատանքների համար։ Բնակավայրեր մուտք գործելու համար ստեղծվել է 19 տրանսպորտային հանգույցից և 10 կամրջից բաղկացած ցանց։
Լրացուցիչ, հատվածում կառուցվել են գյուղատնտեսական տեխնիկայի համար 17 անցումներ և անասունների համար հատուկ անցուղիներ, ինչպես նաև միջդաշտային ճանապարհներ՝ տարածքներ և բնակելի գոտիներ հասանելիություն ապահովելու համար։ Նախագիծն իրականացվել է Armenia-ի կառավարության, Asian Development Bank-ի և European Investment Bank-ի աջակցությամբ, որը աշխատանքների արժեքը գնահատում է մոտ €381 մլն։

В Армении введён в эксплуатацию новый участок автомагистрали «Север–Юг» между Аштараком и Гюмри. Открытый отрезок протяжённостью около 84 км стал одним из ключевых этапов масштабного инфраструктурного проекта, направленного на улучшение транспортной связности страны.
Трасса построена как дорога первого технического класса и рассчитана на движение со скоростью до 90 км/ч. В каждом направлении организовано по две полосы шириной 3,6 метра, а также предусмотрены защитные зоны для экстренной остановки и дорожных работ. Для доступа в населённые пункты создана сеть из 19 транспортных развязок и 10 мостов.
Дополнительно на участке построены 17 переездов для сельхозтехники и специальные проходы для скота, а также межполевые дороги для доступа к территориям и жилым зонам. Проект реализован при поддержке правительства Армении, Азиатского банка развития и Европейского инвестиционного банка, который оценивает стоимость работ в районе €381 млн.