Էլեկտրացանցերին միացումը կտրուկ կէժանանա. Armenia-yum սակագները կնվազեցվեն մինչև 40%
Armenia-yum կնվազեցվի նոր բաժանորդների՝ «Armenia-i Elektrakan cants» ընկերությանը միանալու արժեքը։ Կարգավորողի որոշմամբ սակագները ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց համար կնվազեն մինչև 40%, իսկ հզորության ավելացման կամ լրացուցիչ հզորության միացման վճարը կկրճատվի մինչև 55%։ Այդ մասին հայտնել է ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ Romanos Petrosyan-ը։
Նոր գնացուցակները տարածվում են 0,22 կՎ և 0,4 կՎ լարման ցանցերին միացման վրա։ Առանձնատների և բիզնեսի համար 10 կՎԱ հզորության դեպքում միացման արժեքը Yerevan-ում կնվազի մինչև 166 հազար դրամ, իսկ մարզերում՝ մինչև 124 հազար դրամ։ 14 կՎԱ-ի դեպքում սակագները նույնպես զգալիորեն կնվազեն, ինչպես նաև վճարի ֆիքսված մասը և փոփոխական ծախսերը։
Փոփոխությունները կվերաբերեն նաև բազմաբնակարան նախագծերին. կառուցապատողների համար միացման արժեքը կնվազի 39–45%-ով՝ կախված հզորությունից և միացման տեսակից։ Եռաֆազ ցանցերում նույնպես վերանայվել են ինչպես բազային սակագները, այնպես էլ փոփոխական ծախսերը։ Նոր կանոնները ուժի մեջ կմտնեն որոշման պաշտոնական հրապարակումից անմիջապես հետո։

Подключение к электросетям резко подешевеет: тарифы в Армении урежут до 40%
В Армении снизят стоимость подключения новых абонентов к «Электрическим сетям Армении». По решению регулятора тарифы уменьшатся до 40% для физических и юридических лиц, а плата за увеличение или подключение дополнительной мощности сократится до 55%. Об этом сообщил временный управляющий компании Романос Петросян.
Новые расценки распространяются на присоединение к сетям напряжением 0,22 кВ и 0,4 кВ. Для частных домов и бизнеса стоимость подключения при мощности 10 кВА в Ереване снизится до 166 тыс. драмов, а в регионах — до 124 тыс. драмов. При 14 кВА тарифы также заметно уменьшатся, как и фиксированная часть платы и переменные затраты.
Изменения коснутся и многоквартирных проектов: для застройщиков стоимость подключения сократится на 39–45% в зависимости от мощности и типа подключения. В трёхфазных сетях также пересмотрены как базовые тарифы, так и переменные расходы. Новые правила вступят в силу сразу после официальной публикации решения.