Armenia-ի կառավարությունը հավանություն է տվել VINCI Construction Grands Projets և Razel-Bec ֆրանսիական ընկերությունների կոնսորցիումի հետ հուշագիր ստորագրելուն։ Հենց նրանք էլ կզբաղվեն Bargushat-ի թունելի՝ երկրի խոշորագույն ենթակառուցվածքային նախագծի իրականացմամբ։
Ապագա թունելը, որի երկարությունը մոտ 8,6 կմ է, կդառնա ամենաերկարը Armenia-ում։ Այն կմտնի Sisian-Kajaran 60 կմ երկարությամբ նոր ճանապարհի կազմի մեջ, որը «Հյուսիս-Հարավ» ռազմավարական տրանսպորտային միջանցքի մի մասն է՝ կապելով երկրի առանցքային տարածաշրջանները։
Նախագիծը գնահատվում է մոտ 858 միլիոն եվրո և ներառում է լայնածավալ շինարարություն. բացի թունելից, նախատեսվում է կառուցել 27 կամուրջ՝ ընդհանուր 4,7 կմ երկարությամբ, և ևս 9 թունել՝ 12,5 կմ երկարությամբ։ Իրականացումը պետք է զգալիորեն բարելավի տրանսպորտային հասանելիությունը և արագացնի բեռնափոխադրումները տարածաշրջանով։

Правительство Армениb одобрило подписание меморандума с консорциумом французских компаний VINCI Construction Grands Projets и Razel-Bec. Именно они займутся реализацией Баргушатского тоннеля — крупнейшего инфраструктурного проекта страны.
Будущий тоннель протяжённостью около 8,6 км станет самым длинным в Армении. Он войдёт в состав новой трассы Сисиан–Каджаран длиной 60 км, которая является частью стратегического транспортного коридора «Север–Юг», соединяющего ключевые регионы страны.
Проект оценивается примерно в €858 млн и включает масштабное строительство: помимо тоннеля предусмотрено возведение 27 мостов общей длиной 4,7 км и ещё 9 тоннелей протяжённостью 12,5 км. Реализация должна существенно улучшить транспортную доступность и ускорить грузопотоки через регион.