Armenia-ի կառավարությունը հավանություն է տվել VINCI Construction Grands Projets և Razel-Bec ֆրանսիական ընկերությունների կոնսորցիումի հետ հուշագիր ստորագրելուն։ Հենց նրանք էլ կզբաղվեն Bargushat-ի թունելի՝ երկրի խոշորագույն ենթակառուցվածքային նախագծի իրականացմամբ։
Ապագա թունելը, որի երկարությունը մոտ 8,6 կմ է, կդառնա ամենաերկարը Armenia-ում։ Այն կմտնի Sisian-Kajaran 60 կմ երկարությամբ նոր ճանապարհի կազմի մեջ, որը «Հյուսիս-Հարավ» ռազմավարական տրանսպորտային միջանցքի մի մասն է՝ կապելով երկրի առանցքային տարածաշրջանները։
Նախագիծը գնահատվում է մոտ 858 միլիոն եվրո և ներառում է լայնածավալ շինարարություն. բացի թունելից, նախատեսվում է կառուցել 27 կամուրջ՝ ընդհանուր 4,7 կմ երկարությամբ, և ևս 9 թունել՝ 12,5 կմ երկարությամբ։ Իրականացումը պետք է զգալիորեն բարելավի տրանսպորտային հասանելիությունը և արագացնի բեռնափոխադրումները տարածաշրջանով։

The Government of Armenia has approved the signing of a memorandum with a consortium of French companies VINCI Construction Grands Projets and Razel-Bec. They will be responsible for the implementation of the Bargushat Tunnel – the country's largest infrastructure project.
The future tunnel, approximately 8.6 km long, will be the longest in Armenia. It will be part of the new 60 km Sissian–Kajaran highway, which is part of the strategic "North-South" transport corridor connecting key regions of the country.
The project is estimated at approximately €858 million and includes large-scale construction: in addition to the tunnel, the construction of 27 bridges with a total length of 4.7 km and another 9 tunnels with a length of 12.5 km is planned. The implementation should significantly improve transport accessibility and accelerate cargo flows through the region.