ԵՄ-ն ուժեղացնում է դպրոցական բարեփոխումները Հայաստանում. 8,55 մլն եվրո է հատկացվել նոր մակարդակի կրթության համար
Գումարը կուղղվի ենթակառուցվածքներին, STEM-ին, ուսուցիչներին և համակարգի թվային արդիականացմանը
Եվրոպական միությունը 8,55 մլն եվրո է հատկացրել Հայաստանում կրթական բարեփոխումներին աջակցելու համար։ Ֆինանսավորումն իրականացվում է «ԵՄ-ի աջակցությունը Հայաստանի կրթությանը» ծրագրի շրջանակներում և արդեն ուղեկցվում է ներդրման միջանկյալ արդյունքներով։
Ծրագիրն ընդգրկում է դպրոցական ենթակառուցվածքների թարմացումը, կառավարման նոր համակարգի անցումը և տնօրենների նշանակման թափանցիկության բարձրացումը։ Նաև ներդրվում է դասարանների ֆինանսավորման նոր մեխանիզմ և ընդլայնվում է STEM ուղղությունը՝ դպրոցները ժամանակակից լաբորատորիաներով հագեցնելու միջոցով։
Առանձին շեշտադրում է արվել ուսուցիչների վերապատրաստման, 8-11-րդ դասարանների համար մասնագիտական կողմնորոշման, ուսումնական ծրագրերի թարմացման վրա՝ հաշվի առնելով կանաչ տնտեսությունը և կլիման, ինչպես նաև գիտելիքների գնահատման նոր համակարգի գործարկման վրա։ Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում են բարեփոխումների շարունակման մասին՝ եվրոպական գործընկերների հետ սերտ համագործակցությամբ։

EU Boosts School Reform in Armenia: €8.55 Million Allocated for New Level Education
The European Union has allocated €8.55 million to support educational reforms in Armenia. The funding is part of the “EU Support to Education in Armenia” program and is already showing interim implementation results.
The project covers the renovation of school infrastructure, the transition to a new management system, and increased transparency in the appointment of principals. A new classroom funding mechanism is also being introduced, and STEM education is being expanded through equipping schools with modern laboratories.
Special emphasis is placed on teacher retraining, career guidance for grades 8-11, updating curricula to include green economy and climate considerations, and launching a new knowledge assessment system. Armenian authorities state their commitment to continuing reforms in close cooperation with European partners.