ԵՄ-ն ուժեղացնում է դպրոցական բարեփոխումները Հայաստանում. 8,55 մլն եվրո է հատկացվել նոր մակարդակի կրթության համար
Գումարը կուղղվի ենթակառուցվածքներին, STEM-ին, ուսուցիչներին և համակարգի թվային արդիականացմանը
Եվրոպական միությունը 8,55 մլն եվրո է հատկացրել Հայաստանում կրթական բարեփոխումներին աջակցելու համար։ Ֆինանսավորումն իրականացվում է «ԵՄ-ի աջակցությունը Հայաստանի կրթությանը» ծրագրի շրջանակներում և արդեն ուղեկցվում է ներդրման միջանկյալ արդյունքներով։
Ծրագիրն ընդգրկում է դպրոցական ենթակառուցվածքների թարմացումը, կառավարման նոր համակարգի անցումը և տնօրենների նշանակման թափանցիկության բարձրացումը։ Նաև ներդրվում է դասարանների ֆինանսավորման նոր մեխանիզմ և ընդլայնվում է STEM ուղղությունը՝ դպրոցները ժամանակակից լաբորատորիաներով հագեցնելու միջոցով։
Առանձին շեշտադրում է արվել ուսուցիչների վերապատրաստման, 8-11-րդ դասարանների համար մասնագիտական կողմնորոշման, ուսումնական ծրագրերի թարմացման վրա՝ հաշվի առնելով կանաչ տնտեսությունը և կլիման, ինչպես նաև գիտելիքների գնահատման նոր համակարգի գործարկման վրա։ Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում են բարեփոխումների շարունակման մասին՝ եվրոպական գործընկերների հետ սերտ համագործակցությամբ։

Европейский союз направил 8,55 млн евро на поддержку образовательных реформ в Армении. Финансирование проходит в рамках программы «Поддержка ЕС образованию Армении» и уже сопровождается промежуточными результатами внедрения.
Проект охватывает обновление школьной инфраструктуры, переход к новой системе управления и повышение прозрачности назначения директоров. Также внедряется новый механизм финансирования классов и расширяется STEM-направление через оснащение школ современными лабораториями.
Отдельный акцент сделан на переподготовке учителей, профориентации для 8–11 классов, обновлении учебных программ с учётом зелёной экономики и климата, а также запуске новой системы оценки знаний. Власти Армении заявляют о продолжении реформ при тесном сотрудничестве с европейскими партнёрами.