Եվրոպական միությունը վերջին 2 տարում ավելի քան 400 միլիոն եվրո է ուղղել Հայաստանի մասնավոր հատվածին։ Այս մասին հայտարարել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը՝ նշելով, որ աջակցության հիմնական ստացողը փոքր և միջին բիզնեսն է։
Նրա խոսքով՝ միայն 2024 թվականին Եվրոպական միության մասնակցությամբ ծրագրերն օգնել են ստեղծել ավելի քան 27 000 աշխատատեղ։ Ֆինանսավորում ստացած ընկերությունները նաև ցույց են տվել արտահանման 7,2% աճ, ինչը վկայում է արտաքին շուկաներում նրանց դիրքերի ամրապնդման մասին։
Մարագոսն ընդգծել է, որ ձեռնարկատիրության աջակցությունը մնում է համագործակցության առաջնահերթություններից մեկը։ Նման ներդրումները դիտվում են որպես տնտեսության կայունության ամրապնդման և երկրում գործարար միջավայրի հետագա զարգացման կարևոր գործոն։

Европейский союз направил более €400 млн в частный сектор Армении за последние 2 года. Об этом заявил глава делегации ЕС в Ереване Василис Марагос, отметив, что ключевым получателем поддержки стал малый и средний бизнес.
По его словам, только в 2024 году программы при участии Европейский союз помогли создать свыше 27 000 рабочих мест. Компании, получившие финансирование, также показали рост экспорта на 7,2%, что указывает на усиление их позиций на внешних рынках.
Марагос подчеркнул, что поддержка предпринимательства остаётся одним из приоритетов сотрудничества. Такие вложения рассматриваются как важный фактор укрепления устойчивости экономики и дальнейшего развития деловой среды в стране.