Մայիսի 4-5-ը Երևանում կկայանա Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև պատմության մեջ առաջին լիարժեք գագաթնաժողովը։ Դրան կմասնակցեն վարչապետ Nikol Pashinyan-ը, Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավար Ursula von der Leyen-ը, Եվրոպական խորհրդի նախագահ António Costa-ն և ԵՄ արտաքին գործերի գերագույն ներկայացուցիչ Kaja Kallas-ը։ Միջոցառումը դիտարկվում է որպես կարևոր քայլ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և Հայաստանում ինքնիշխանության ու բարեփոխումների նկատմամբ եվրոպական աջակցության ցուցադրում։
Բանակցությունների ընթացքում նախատեսվում է քննարկել տնտեսության, էներգետիկայի, տրանսպորտի, թվային ոլորտի և անվտանգության ոլորտներում համագործակցության խորացման հարցերը։ Հատուկ ուշադրություն կդարձվի տրանսպորտային և էներգետիկ ենթակառուցվածքների զարգացման, եվրոպական ներդրումների ներգրավման, ինչպես նաև պաշտպանության ոլորտում փոխգործակցության համատեղ նախաձեռնությունների մեկնարկին։ Բացի այդ, սպասվում է Frontex գործակալության և Հայաստանի ՆԳՆ միջև համաձայնագրի ստորագրում։
Գագաթնաժողովի արդյունքներով առաջնորդները համատեղ մամուլի ասուլիս կանցկացնեն։ Այս հանդիպումը պետք է ամրագրի Հայաստանի և ԵՄ միջև հարաբերությունների նոր մակարդակը և որոշի հետագա գործընկերության ուղղությունները։

4–5 мая в Ереване состоится первый в истории полноценный саммит между Арменией и Европейским союзом. В нём примут участие премьер-министр Никол Пашинян, глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, президент Евросовета Антониу Кошта и верховный представитель ЕС по иностранным делам Кая Каллас. Мероприятие рассматривается как важный шаг в развитии двусторонних отношений и демонстрация европейской поддержки суверенитета и реформ в Армении.
На переговорах планируется рассмотреть вопросы углубления сотрудничества в экономике, энергетике, транспорте, цифровой сфере и безопасности. Особое внимание уделят запуску совместных инициатив по развитию транспортной и энергетической инфраструктуры, привлечению европейских инвестиций, а также взаимодействию в оборонной области. Кроме того, ожидается подписание соглашения между агентством Frontex и МВД Армении.
По итогам саммита лидеры проведут совместную пресс-конференцию. Эта встреча должна зафиксировать новый уровень отношений между Арменией и ЕС и определить направления дальнейшего партнёрства.