Մայիսի 4-5-ը Երևանում կկայանա Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև պատմության մեջ առաջին լիարժեք գագաթնաժողովը։ Դրան կմասնակցեն վարչապետ Nikol Pashinyan-ը, Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավար Ursula von der Leyen-ը, Եվրոպական խորհրդի նախագահ António Costa-ն և ԵՄ արտաքին գործերի գերագույն ներկայացուցիչ Kaja Kallas-ը։ Միջոցառումը դիտարկվում է որպես կարևոր քայլ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և Հայաստանում ինքնիշխանության ու բարեփոխումների նկատմամբ եվրոպական աջակցության ցուցադրում։
Բանակցությունների ընթացքում նախատեսվում է քննարկել տնտեսության, էներգետիկայի, տրանսպորտի, թվային ոլորտի և անվտանգության ոլորտներում համագործակցության խորացման հարցերը։ Հատուկ ուշադրություն կդարձվի տրանսպորտային և էներգետիկ ենթակառուցվածքների զարգացման, եվրոպական ներդրումների ներգրավման, ինչպես նաև պաշտպանության ոլորտում փոխգործակցության համատեղ նախաձեռնությունների մեկնարկին։ Բացի այդ, սպասվում է Frontex գործակալության և Հայաստանի ՆԳՆ միջև համաձայնագրի ստորագրում։
Գագաթնաժողովի արդյունքներով առաջնորդները համատեղ մամուլի ասուլիս կանցկացնեն։ Այս հանդիպումը պետք է ամրագրի Հայաստանի և ԵՄ միջև հարաբերությունների նոր մակարդակը և որոշի հետագա գործընկերության ուղղությունները։

On May 4-5, Yerevan will host the first full-fledged summit between Armenia and the European Union. It will be attended by Prime Minister Nikol Pashinyan, European Commission President Ursula von der Leyen, European Council President António Costa, and EU High Representative for Foreign Affairs Kaja Kallas. The event is seen as an important step in the development of bilateral relations and a demonstration of European support for Armenia's sovereignty and reforms.
The talks are expected to address deepening cooperation in the economy, energy, transport, digital sphere, and security. Special attention will be paid to launching joint initiatives for the development of transport and energy infrastructure, attracting European investments, and cooperation in the defense sector. In addition, an agreement between Frontex and the Armenian Ministry of Internal Affairs is expected to be signed.
Following the summit, the leaders will hold a joint press conference. This meeting is expected to solidify a new level of relations between Armenia and the EU and define directions for further partnership.