Ֆինանսական "բարձիկը" աճում է. Հայաստանի բանկերը կուտակել են կապիտալի ռեկորդային պաշար
Կենտրոնական բանկը ներդնում է համաշխարհային մոտեցում՝ համակարգը ճգնաժամերից նախապես պաշտպանելու համար
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը հայտարարել է կապիտալի չեզոք բուֆերի ձևավորման միջազգային մոտեցման ներդրման մասին։ Դրա էությունը ֆինանսական պահուստները նախապես կուտակելն է՝ մինչև տնտեսության մեջ համակարգային ռիսկերի աճը։
Կարգավորողի խոսքով՝ հակացիկլային քաղաքականության շնորհիվ բանկային համակարգն արդեն զգալի անվտանգության մարժա է ձևավորել։
Բուֆերային կապիտալի ծավալը գերազանցել է 180 միլիարդ դրամը, իսկ իրացվելի ակտիվները հասել են մոտ 2 տրիլիոն դրամի ազգային արժույթով և ևս 790 միլիարդի՝ արտարժույթով։ Ընդ որում, վատ վարկերի մասնաբաժինը նվազել է մինչև պատմական նվազագույն մակարդակ։
Կայունության ամրապնդումը թույլ է տվել ընդլայնել վարկավորումը. բանկերի վարկերի և ակտիվների հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի նկատմամբ 2025 թվականի վերջին հասել է համապատասխանաբար 64% և 102%-ի։
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի ֆինանսական համակարգը ցույց է տալիս աճ՝ ՀՆԱ-ի աճի (մինչև 11,32 տրիլիոն դրամ) և բանկային հատվածի ակտիվության բարձրացման ֆոնին։

Финансовая «подушка» растёт: банки Армении накопили рекордный запас капитала
Глава Центрального банка Армении Мартин Галстян сообщил о внедрении в стране международного подхода формирования нейтрального буфера капитала. Его суть — накапливать финансовые резервы заранее, до того как начнут расти системные риски в экономике.
По словам регулятора, благодаря антициклической политике банковская система уже сформировала значительный запас прочности.
Объём буферного капитала превысил 180 млрд драмов, а ликвидные активы достигли около 2 трлн драмов в национальной валюте и ещё 790 млрд — в иностранной. При этом доля проблемных кредитов снизилась до исторически низких уровней.
Укрепление устойчивости позволило расширить кредитование: соотношение кредитов и активов банков к ВВП по итогам 2025 года достигло 64% и 102% соответственно.
В целом финансовая система Армении демонстрирует рост на фоне увеличения ВВП до 11,32 трлн драмов и повышения активности банковского сектора.