Նիդեռլանդներում սկսել են Հայաստանի համար նոր սերնդի կենսաչափական անձնագրեր տպել
Նիդեռլանդների Հաարլեմ քաղաքում մեկնարկել է Հայաստանի համար նոր սերնդի կենսաչափական անձնագրերի տպագրությունը։ Հայաստանի ներքին գործերի նախարարի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է արտադրական հարթակ, որտեղ ծանոթացել է նմուշների պատրաստման գործընթացին և պաշտոնապես մեկնարկել փաստաթղթերի թողարկումը։
Նոր անձնագրերը կհագեցվեն պաշտպանության ժամանակակից տարրերով և կհամապատասխանեն անվտանգության միջազգային ստանդարտներին։ Խոսքը վերաբերում է ընդլայնված կենսաչափական տվյալներով և կեղծիքներից ուժեղացված պաշտպանությամբ փաստաթղթերին, ինչը պետք է բարձրացնի հայկական անձնագրերի նկատմամբ վստահության մակարդակը միջազգային մակարդակում։
Միաժամանակ, անհատականացումը՝ քաղաքացիների անհատական տվյալների, ներառյալ լուսանկարի, մատնահետքերի, անվան և ստորագրության մուտքագրումը, կիրականացվի արդեն Հայաստանում։ Այս մոտեցումը բաժանում է ձևաթղթերի արտադրությունը և վերջնական նույնականացումը, ինչը թույլ է տալիս բարձրացնել փաստաթղթերի տրամադրման գործընթացի վերահսկողությունն ու անվտանգությունը։

В Нидерландах начали печатать биометрические паспорта нового поколения для Армении
В городе Харлем (Нидерланды) стартовала печать биометрических паспортов нового поколения для Армении. Делегация во главе с министром внутренних дел Армении посетила производственную площадку, где ознакомилась с процессом изготовления образцов и официально дала старт выпуску документов.
Новые паспорта будут оснащены современными элементами защиты и соответствовать международным стандартам безопасности. Речь идёт о документах с расширенными биометрическими данными и усиленной защитой от подделок, что должно повысить уровень доверия к армянским паспортам на международном уровне.
При этом персонализация — внесение индивидуальных данных граждан, включая фотографию, отпечатки пальцев, имя и подпись — будет осуществляться уже в Армении. Такой подход разделяет производство бланков и финальную идентификацию, что позволяет повысить контроль и безопасность процесса выдачи документов.