Նիդեռլանդներում սկսել են Հայաստանի համար նոր սերնդի կենսաչափական անձնագրեր տպել
Նիդեռլանդների Հաարլեմ քաղաքում մեկնարկել է Հայաստանի համար նոր սերնդի կենսաչափական անձնագրերի տպագրությունը։ Հայաստանի ներքին գործերի նախարարի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է արտադրական հարթակ, որտեղ ծանոթացել է նմուշների պատրաստման գործընթացին և պաշտոնապես մեկնարկել փաստաթղթերի թողարկումը։
Նոր անձնագրերը կհագեցվեն պաշտպանության ժամանակակից տարրերով և կհամապատասխանեն անվտանգության միջազգային ստանդարտներին։ Խոսքը վերաբերում է ընդլայնված կենսաչափական տվյալներով և կեղծիքներից ուժեղացված պաշտպանությամբ փաստաթղթերին, ինչը պետք է բարձրացնի հայկական անձնագրերի նկատմամբ վստահության մակարդակը միջազգային մակարդակում։
Միաժամանակ, անհատականացումը՝ քաղաքացիների անհատական տվյալների, ներառյալ լուսանկարի, մատնահետքերի, անվան և ստորագրության մուտքագրումը, կիրականացվի արդեն Հայաստանում։ Այս մոտեցումը բաժանում է ձևաթղթերի արտադրությունը և վերջնական նույնականացումը, ինչը թույլ է տալիս բարձրացնել փաստաթղթերի տրամադրման գործընթացի վերահսկողությունն ու անվտանգությունը։

In the city of Haarlem (Netherlands), the printing of new generation biometric passports for Armenia has started. A delegation led by the Minister of Internal Affairs of Armenia visited the production site, where they familiarized themselves with the sample manufacturing process and officially launched the production of documents.
The new passports will be equipped with modern security features and comply with international security standards. These are documents with enhanced biometric data and increased protection against counterfeiting, which should raise the level of trust in Armenian passports internationally.
However, personalization – the entry of individual citizen data, including photo, fingerprints, name, and signature – will be carried out in Armenia. This approach separates the production of blank forms and final identification, which allows for increased control and security of the document issuance process.