Armenia-ի էլեկտրական ցանցերը 4,5 միլիարդ դրամ են խնայել 2026 թվականի ներդրումային ծրագրի գնումների վրա
Խնայողությունն ապահովվել է մրցութային մրցույթների և ցանցի լայնածավալ արդիականացման ժամանակ սարքավորումների արժեքի նվազեցման շնորհիվ
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն (HES) հայտարարել է 2026 թվականի ներդրումային ծրագրի շրջանակներում զգալի միջոցների խնայողության մասին։ Ժամանակավոր կառավարիչ Romanos Petrosyan-ի խոսքով՝ գնումների ընթացքում հաջողվել է խնայել ավելի քան 4,5 միլիարդ դրամ՝ մրցակցային ընթացակարգերի և բաց մրցույթների շնորհիվ։
Կարգավորող հանձնաժողովի կողմից հաստատված ներդրումային ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է մոտ 46,7 միլիարդ դրամ՝ առանց ԱԱՀ-ի։ Ծախսերի հիմնական մասը՝ մինչև 80%-ը, բաժին է ընկնում էլեկտրատեխնիկական սարքավորումներին և նյութերին, որոնք անհրաժեշտ են բաշխիչ ցանցի արդիականացման համար։
Այս պահին արդեն գնվել են ավելի քան 12,2 միլիարդ դրամի ապրանքներ և նյութեր՝ նախատեսված 16,7 միլիարդի դիմաց։ Այսպիսով, տարբերությունը կազմել է ավելի քան 4,5 միլիարդ դրամի խնայողություն, որը, ինչպես նշվում է, կուղղվի երկրի էներգահամակարգի ենթակառուցվածքների հետագա թարմացմանը։

Electric Networks of Armenia CJSC (ENA) announced significant cost savings within the framework of the 2026 investment program. According to interim manager Romanos Petrosyan, more than 4.5 billion drams were saved during procurement thanks to competitive procedures and open tenders.
The total budget of the investment program, approved by the regulatory commission, is about 46.7 billion drams excluding VAT. The main part of the expenses – up to 80% – falls on electrical equipment and materials necessary for the modernization of the distribution network.
Currently, goods and materials worth over 12.2 billion drams have already been purchased, with a planned 16.7 billion. Thus, the difference formed savings of more than 4.5 billion drams, which, as noted, will be directed to further updating the country's energy system infrastructure.