Armenia-ի էլեկտրական ցանցերը 4,5 միլիարդ դրամ են խնայել 2026 թվականի ներդրումային ծրագրի գնումների վրա
Խնայողությունն ապահովվել է մրցութային մրցույթների և ցանցի լայնածավալ արդիականացման ժամանակ սարքավորումների արժեքի նվազեցման շնորհիվ
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն (HES) հայտարարել է 2026 թվականի ներդրումային ծրագրի շրջանակներում զգալի միջոցների խնայողության մասին։ Ժամանակավոր կառավարիչ Romanos Petrosyan-ի խոսքով՝ գնումների ընթացքում հաջողվել է խնայել ավելի քան 4,5 միլիարդ դրամ՝ մրցակցային ընթացակարգերի և բաց մրցույթների շնորհիվ։
Կարգավորող հանձնաժողովի կողմից հաստատված ներդրումային ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է մոտ 46,7 միլիարդ դրամ՝ առանց ԱԱՀ-ի։ Ծախսերի հիմնական մասը՝ մինչև 80%-ը, բաժին է ընկնում էլեկտրատեխնիկական սարքավորումներին և նյութերին, որոնք անհրաժեշտ են բաշխիչ ցանցի արդիականացման համար։
Այս պահին արդեն գնվել են ավելի քան 12,2 միլիարդ դրամի ապրանքներ և նյութեր՝ նախատեսված 16,7 միլիարդի դիմաց։ Այսպիսով, տարբերությունը կազմել է ավելի քան 4,5 միլիարդ դրամի խնայողություն, որը, ինչպես նշվում է, կուղղվի երկրի էներգահամակարգի ենթակառուցվածքների հետագա թարմացմանը։

Электросети Армении сэкономили 4,5 млрд драмов на закупках для инвестпрограммы 2026 года
Экономию обеспечили конкурсные тендеры и снижение стоимости оборудования при масштабной модернизации сети
ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) заявило о значительной экономии средств в рамках инвестиционной программы 2026 года. По словам временного управляющего Романоса Петросяна, в ходе закупок удалось сберечь более 4,5 млрд драмов благодаря конкурентным процедурам и открытым тендерам.
Общий бюджет инвестиционной программы, утверждённый регулирующей комиссией, составляет около 46,7 млрд драмов без НДС. Основная часть расходов — до 80% — приходится на электротехническое оборудование и материалы, необходимые для модернизации распределительной сети.
На данный момент уже закуплены товары и материалы на сумму свыше 12,2 млрд драмов при запланированных 16,7 млрд. Таким образом, разница и сформировала экономию более 4,5 млрд драмов, которая, как отмечается, будет направлена на дальнейшее обновление инфраструктуры энергосистемы страны.