YouTube-ը միացրել է դրամայնացումը Հայաստանում. բլոգերները վերջապես կկարողանան պաշտոնապես գումար վաստակել
Երկիրը միացել է հարթակի գործընկերային ծրագրին տարիներ շարունակ սպասելուց հետո
YouTube-ը պաշտոնապես գործարկել է գործընկերային ծրագիրը Հայաստանում։ Այս մասին հայտնել է երկրի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։ Մայիսի 11-ից Հայաստանից կոնտենտ ստեղծողները հնարավորություն են ստացել միացնել դրամայնացումը և գումար վաստակել իրենց տեսանյութերից անմիջապես հարթակի միջոցով։
Այժմ հայ բլոգերները կկարողանան միանալ YouTube Partner Program-ի գլոբալ համակարգին, որը ներառում է ավելի քան 3 միլիոն հեղինակ ամբողջ աշխարհում։ Ընկերությունում նշել են, որ վերջին 4 տարիների ընթացքում YouTube-ը ավելի քան 100 միլիարդ դոլար է վճարել կոնտենտ ստեղծողներին, արտիստներին և մեդիա ընկերություններին։ Հայաստանում դրամայնացման գործարկումը դարձել է հեղինակների համաշխարհային տնտեսության զարգացման և անկախ ստեղծողների աջակցության ռազմավարության մի մասը։
Փաստորեն, սա տեղական բլոգերների համար բացում է YouTube-ի վաստակի լիարժեք էկոհամակարգի հասանելիություն՝ գովազդ, բաժանորդագրություններ, նվիրատվություններ և հարթակի այլ գործիքներ։ Հայկական թվային շուկայի համար սա կարող է դառնալ կարևոր խթան տեղական կոնտենտի, մեդիա նախագծերի և նոր ինտերնետային բիզնեսների աճի համար։

YouTube включил монетизацию в Армении: блогеры наконец смогут зарабатывать официально
YouTube официально запустил партнёрскую программу в Армении. Об этом сообщил министр высокотехнологической промышленности страны Мхитар Айрапетян. С 11 мая авторы контента из Армении получили возможность подключать монетизацию и зарабатывать на своих видео напрямую через платформу.
Теперь армянские блогеры смогут присоединиться к глобальной системе YouTube Partner Program, в которую входят более 3 млн авторов по всему миру. В компании отметили, что за последние 4 года YouTube выплатил свыше 100 млрд долларов создателям контента, артистам и медиакомпаниям. Запуск монетизации в Армении стал частью стратегии развития мировой экономики авторов и поддержки независимых создателей.
Фактически это открывает для местных блогеров доступ к полноценной экосистеме заработка YouTube — рекламе, подпискам, донатам и другим инструментам платформы. Для армянского digital-рынка это может стать важным толчком к росту локального контента, медиапроектов и новых интернет-бизнесов.