YouTube-ը միացրել է դրամայնացումը Հայաստանում. բլոգերները վերջապես կկարողանան պաշտոնապես գումար վաստակել
Երկիրը միացել է հարթակի գործընկերային ծրագրին տարիներ շարունակ սպասելուց հետո
YouTube-ը պաշտոնապես գործարկել է գործընկերային ծրագիրը Հայաստանում։ Այս մասին հայտնել է երկրի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։ Մայիսի 11-ից Հայաստանից կոնտենտ ստեղծողները հնարավորություն են ստացել միացնել դրամայնացումը և գումար վաստակել իրենց տեսանյութերից անմիջապես հարթակի միջոցով։
Այժմ հայ բլոգերները կկարողանան միանալ YouTube Partner Program-ի գլոբալ համակարգին, որը ներառում է ավելի քան 3 միլիոն հեղինակ ամբողջ աշխարհում։ Ընկերությունում նշել են, որ վերջին 4 տարիների ընթացքում YouTube-ը ավելի քան 100 միլիարդ դոլար է վճարել կոնտենտ ստեղծողներին, արտիստներին և մեդիա ընկերություններին։ Հայաստանում դրամայնացման գործարկումը դարձել է հեղինակների համաշխարհային տնտեսության զարգացման և անկախ ստեղծողների աջակցության ռազմավարության մի մասը։
Փաստորեն, սա տեղական բլոգերների համար բացում է YouTube-ի վաստակի լիարժեք էկոհամակարգի հասանելիություն՝ գովազդ, բաժանորդագրություններ, նվիրատվություններ և հարթակի այլ գործիքներ։ Հայկական թվային շուկայի համար սա կարող է դառնալ կարևոր խթան տեղական կոնտենտի, մեդիա նախագծերի և նոր ինտերնետային բիզնեսների աճի համար։

YouTube has officially launched its partner program in Armenia. This was announced by the Minister of High-Tech Industry of the country, Mkhitar Hayrapetyan. Starting from May 11, content creators from Armenia gained the opportunity to enable monetization and earn from their videos directly through the platform.
Now Armenian bloggers will be able to join the global YouTube Partner Program system, which includes more than 3 million creators worldwide. The company noted that over the past 4 years, YouTube has paid over $100 billion to content creators, artists, and media companies. The launch of monetization in Armenia is part of the strategy to develop the global creator economy and support independent creators.
In fact, this opens up access for local bloggers to the full YouTube earning ecosystem – advertising, subscriptions, donations, and other platform tools. For the Armenian digital market, this could become an important impetus for the growth of local content, media projects, and new internet businesses.