Armenia-ում ավելի ու ավելի մեծ ուշադրություն է դարձվում արհեստական բանականությանը
Իշխանությունները պատրաստվում են վերանվանել գերատեսչությունը՝ շեշտը դնելով AI-ի և ամպային տեխնոլոգիաների զարգացման վրա պետական քաղաքականության մեջ
Armenia-ում նախատեսվում է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը վերանվանել Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և արհեստական բանականության նախարարություն։ Համապատասխան նախագիծն արդեն դրվել է հանրային քննարկման կառավարական e-draft պորտալում, որտեղ հրապարակվում են նորմատիվ բազայի փոփոխությունների վերաբերյալ նախաձեռնություններ։
Ինչպես նշված է բացատրական նյութերում, որոշումը կապված է գերատեսչության խնդիրների ընդլայնման հետ։ Այժմ նրա պատասխանատվության գոտում պաշտոնապես նախատեսվում է ներառել արհեստական բանականության ոլորտում պետական քաղաքականության ձևավորումը և իրականացումը, ինչպես նաև ամպային հաշվողական ծառայությունների և թվային ենթակառուցվածքների զարգացումը։
Փաստորեն, խոսքը նախարարությանը նոր տեխնոլոգիական օրակարգի ամրագրման մասին է, որտեղ AI-ն դիտարկվում է որպես առանձին ռազմավարական ուղղություն։ Իշխանությունները հույս ունեն, որ թարմացված մանդատը թույլ կտա ավելի արագ ներդնել թվային լուծումներ պետական կառավարման մեջ և ամրապնդել երկրի դիրքերը բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում։

Authorities are preparing to rename the department with an emphasis on the development of AI and cloud technologies in state policy
Armenia plans to rename the Ministry of High-Tech Industry to the Ministry of High-Tech Industry and Artificial Intelligence. The corresponding draft has already been submitted for public discussion on the government portal e-draft, where initiatives to change the regulatory framework are published.
As stated in the explanatory materials, the decision is related to the expansion of the department's tasks. Now, its area of responsibility is planned to officially include the formation and implementation of state policy in the field of artificial intelligence, as well as the development of cloud computing services and digital infrastructure.
In fact, this is about assigning a new technological agenda to the ministry, where AI is considered as a separate strategic direction. The authorities expect that the updated mandate will allow for faster implementation of digital solutions in public administration and strengthen the country's position in the high-tech sector.