Armenia-ի Պետական եկամուտների կոմիտեն հայտնել է կրիպտոակտիվների առուվաճառքի և հարակից ծառայությունների մատուցման ոլորտում հայտնաբերված խախտումների մասին։ Ստուգումներն ուղղված էին առանց լիցենզիայի և առանց պետական գրանցման գործունեության բացահայտմանը։
Գերատեսչության տվյալներով՝ երկու տնտեսվարող սուբյեկտ առանց համապատասխան թույլտվության կրիպտոակտիվների հետ գործարքներ են իրականացրել։ Նյութերը փոխանցվել են ՊԵԿ-ի իրավաբանական վարչություն՝ վարչական պատասխանատվության հարցը լուծելու համար։ Պարզվել է նաև, որ 14 ֆիզիկական անձ առանց պետական գրանցման կրիպտոակտիվների հետ գործարքներ են իրականացրել, նրանցից մի քանիսը մատուցել են հարակից ծառայություններ։
Առանձին դեպք պարունակում է տնտեսական հանցագործության հատկանիշներ. նյութերն ուղարկվել են Armenia-ի Քննչական կոմիտե՝ քրեական գործ հարուցելու հնարավորության համար։ Բացի այդ, յոթ հարկատուի մոտ հայտնաբերվել է իրացումից ստացված շրջանառության նվազեցում, նրանց հանձնարարվել է ներկայացնել ճշտված հայտարարագրեր և արտացոլել նախկինում թաքցված եկամուտները։ Շուկայի բոլոր մասնակիցների մասին տեղեկատվությունը փոխանցվել է նաև Armenia-ի Կենտրոնական բանկ։

Комитет по государственным доходам Армении сообщил о выявленных нарушениях в сфере купли-продажи криптоактивов и оказания связанных услуг. Проверки были направлены на выявление деятельности без лицензии и без государственной регистрации.
По данным ведомства, два хозяйствующих субъекта осуществляли операции с криптоактивами без соответствующего разрешения. Материалы переданы в юридическое управление КГД для решения вопроса об административной ответственности. Также установлено, что 14 физических лиц вели операции с криптоактивами без госрегистрации, часть из них предоставляла связанные услуги.
Отдельный случай содержит признаки экономического преступления — материалы направлены в Следственный комитет Армении для возможного возбуждения уголовного дела. Кроме того, у семи налогоплательщиков выявлено занижение оборотов от реализации, им предписано подать уточнённые декларации и отразить ранее скрытые доходы. Информация о всех участниках рынка передана также в Центральный банк Армении.