Հայաստանում թոշակառուների և նպաստառուների շրջանում անկանխիկ գնումների համար քեշբեքի ծրագիրը շարունակում է արագորեն ընդլայնվել։ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանի տվյալներով՝ մինչև 2026 թվականի ապրիլն այն օգտագործել է արդեն 531 հազար մարդ, մինչդեռ տարեսկզբին նրանց թիվը մոտ 400 հազար էր։
Այսպիսով, մի քանի ամսվա ընթացքում մասնակիցների թիվն աճել է մոտ 130 հազարով։ Նախարարը նշել է, որ միաժամանակ ավելացել է նաև միջին վերադարձվող գումարի չափը՝ ամսական 4 հազարից մինչև 8 հազար դրամ։
Թորոսյանի խոսքով՝ դա փաստացի հանգեցրել է թոշակառուների եկամուտների աճին. ընդհանուր ազդեցությունը գնահատվում է մինչև 18-20 հազար դրամ ամսական՝ հաշվի առնելով քեշբեքը։ Ծրագիրը, նրա խոսքով, խթանում է անկանխիկ վճարումներին անցումը և բարձրացնում բնակչության ֆինանսական ակտիվությունը։

В Армении программа кэшбека за безналичные покупки среди пенсионеров и получателей пособий продолжает быстро расширяться. По данным министра труда и по социальным вопросам Арсена Торосяна, к апрелю 2026 года ей пользовались уже 531 тыс. человек, тогда как в начале года их было около 400 тыс.
Таким образом, за несколько месяцев число участников выросло примерно на 130 тыс. Министр отметил, что одновременно увеличился и средний размер возврата средств — с 4 тыс. до 8 тыс. драмов в месяц.
По словам Торосяна, это фактически привело к росту доходов пенсионеров: суммарный эффект оценивается в диапазоне до 18–20 тыс. драмов в месяц с учетом кэшбека. Программа, по его словам, стимулирует переход к безналичным платежам и повышает финансовую активность населения.